Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich wspiera cyfryzację w okulistyce

1812

Transformacja cyfrowa jest przyszłością. Ułatwia dostęp do danych medycznych oraz informacji na temat przebiegu i efektów leczenia. Dzięki informatyzacji w okulistyce pacjent może zarejestrować się na wizytę on-line. Za pośrednictwem portalu internetowego może również wypełnić przed wizytą ankietę medyczną, pobrać wyniki badań, sprawdzić swój status na liście oczekujących, a także bezpośrednio skontaktować się kliniką i lekarzem prowadzącym. Może też otrzymać elektroniczne zwolnienie lekarskie i e –receptę.

 – Cyfryzacja  wpływa na rozwój wielu dziedzin okulistyki, ale przede wszystkim poprawia opiekę nad pacjentem – wyjaśnia  prof. Robert Rejdak, prezes  Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP). – Umożliwia nam  archiwizację danych i pomaga sprostać obowiązkom, jakie wynikają z  systemowego wprowadzenia elektronicznej recepty i elektronicznego zwolnienia.  Ułatwia też kontakt ośrodków z NFZ, żeby w szybkim trybie realizować refundację okularów optycznych i leczenia.

Cyfrowa transformację w dziedzinie okulistyki wspierana jest przez SCOP. Jest to jeden z ważnych kierunków nad którym pracuje środowisko.  Dzięki informatyzacji lekarze mogą  znacznie skuteczniej  leczyć i opiekować się pacjentami. Pomagają w tym standardy interoperacyjności systemów IT w ochronie zdrowia.

– Skuteczniej możemy korzystać z elektronicznych zasobów danych generowanych przez aparaty diagnostyczne –informuje prezes Rejdak. – Diagnostyka w okulistyce oparta jest na analizie bardzo wielu danych pochodzących z nowoczesnych urządzeń medycznych. Bezpośrednio z  takiego aparatu wynik wędruje na serwer i jest do wglądu dla lekarza i kadry medycznej. Ja już od pewnego czasu korzystam z zaawansowanego systemu Unison Optical Software, które pozwala mi na automatyczne przesyłanie informacji z wszystkich aparatów okulistycznych. Daje też możliwość szybkiej analizy danych pochodzących z wielu wizyt i zabiegów. Oprogramowanie umożliwia łatwe dotarcie do ważnych informacji i podjęcie decyzji diagnostycznej w leczeniu ambulatoryjnym i szpitalnym.

Najważniejsze, aby interfejs był dostosowany do aktualnych potrzeb lekarza. W każdym jednostkowym przypadku medycznym sposób postępowania i leczenia może się znacznie różnić, dlatego oprogramowanie powinno być dostosowane do przyjętego przez lekarza sposobu leczenia. Powinno pomagać lekarzowi w szybkim prowadzeniu kompletnej i przejrzystej dokumentacji medycznej, której struktura i treść jest czytelna dla innych lekarzy okulistów, pracujących w ośrodku, ale też konsultantów i ekspertów.

Co roku wprowadzane są nowe, bardziej zaawansowane aparaty, które pozwalają okuliście otrzymać informację o niedoskonałościach i chorobach oka. Urządzenia elektroniczne umożliwiają też przeprowadzenie bardzo skomplikowanych zabiegów korygujących wady wzroku czy leczenia niebezpiecznych chorób układu wzrokowego. W trakcie kilkunastominutowej wizyty okulistycznej gromadzona jest taka ilość danych medycznych, że nie sposób wyobrazić sobie, aby w dzisiejszych czasach lekarz okulista nie był zmuszony korzystać z profesjonalnego oprogramowania komputerowego do gromadzenia tych danych i ich analizy.

– Cyfryzacja jest jednym z kluczowych zagadnień, którym zajmujemy się w stowarzyszeniu – dodaje profesor. – Pomaga nam we współpracy w ramach europejskiej sieci ośrodków referencyjnych w dziedzinie schorzeń rzadkich. Chcemy wykorzystać systemy internetowe do przesyłania danych za granicę, w ramach  prowadzonych konsultacji w wybranych ośrodkach tej sieci. Oczywiście musimy też pamiętać o wymogach RODO i bezpieczeństwie danych naszych pacjentów, którzy są o wiele bardziej świadomi i wymagający. Musimy im zapewnić bardziej komfortowe i przyjazne środowisko. Coraz więcej pacjentów zakłada też swoje elektroniczne konta, które ułatwiają im dostęp do danych medycznych oraz informacji na temat przebiegu i efektów leczenia.

Zaawansowane systemy informatyczne działają już w wielu ośrodkach okulistycznych. Pacjenci mogą zarejestrować się na wizytę on-line. Za pośrednictwem portalu internetowego mogą wypełnić ankiety medyczne przed wizytą, pobierać wyniki badań, sprawdzać swój status na liście oczekujących czy skontaktować się z kliniką i lekarzem prowadzącym. Mogą też otrzymać elektroniczne zwolnienia lekarskie i e -recepty. Prawie sto procent aptek i punktów aptecznych jest już włączonych do ogólnopolskiej platformy e-zdrowie (P1).

Cyfryzacja w okulistyce to przyszłość, która  ułatwi dostęp do diagnostyki i leczenia tysiącom Polaków. To jest pierwszy krok do świadczenia telemedycznych usług, które stają się koniecznością we współczesnym świecie .

(JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here