Strategia dobrana do potrzeb rynku

1160

Dwie polskie firmy o ogromnym potencjale technologicznym  Medisensonic i Contec, realizują wspólnie unikatowy projekt w ramach wieloletniej współpracy w branży medtech. Specjalizująca się w technice mikrofalowej spółka Medisensonic, pomysłodawca  terapeutycznego materaca Soreset, do kontrolowania groźnego dla życia bezdechu nocnego, jest odpowiedzialna w tym przedsięwzięciu za rozwiązanie elektroniczne i diagnostyczne oraz  przeprowadzenie badań klinicznych.

Za przygotowanie kompleksowej linii technologicznej do jego produkcji odpowiada natomiast łódzka firma Contec, światowy dostawca technologii  i maszyn do produkcji odzieży z elementami elektroniki, specjalistycznych materacy i tapicerki samochodowej. Współpracę między obydwoma partnerami przy realizacji ambitnego projektu koordynuje Marcin Celmerowski, prezes firmy Contec.

Opracowanie technologii do produkcji  materaca, wyposażonego w niezwykle skomplikowaną elektronikę było wyzwaniem dla konstruktorów w pańskiej firmie?

Uczestniczymy już w podobnych projektach, w których wykorzystuje się czujniki do pomiaru różnych parametrów i to doświadczenie bardzo nam pomogło w opracowaniu  technologii do produkcji  materaca. Wywodzimy się z sektora odzieżowego, który w latach 90. ubiegłego wieku skłonił nas do poszukania rozwiązań dotyczących produkcji odzieży z elementami elektroniki. Braliśmy udział w procesach projektowania ubiorów sportowych, monitorujących parametry organizmu w trakcie uprawiania ćwiczeń czy prowadzenia różnego rodzaju aktywności.  W tych produktach łączy się technologię z tkaniną. Przykładem takich rozwiązań jest m.in. odzież specjalistyczna  wyposażona w elementy, które grzeją, albo chłodzą,  czy też podgrzewane siedzenia samochodowe. Te fotele są tekstylne, ale mają grzałki, które są zamontowane w sposób bezpieczny dla użytkownika i samochodu, żeby to się nie zapaliło, a jednocześnie spełniało swoją funkcję przez wiele lat. W naszej współpracy z firmą Medisensonic, twórcą terapeutycznego materaca do diagnozowania bezdechu nocnego,  te wszystkie doświadczenia bardzo się przydały.

Wykonanie linii technologicznej do produkcji wyrobu medycznego naszpikowanego elektroniką wydaje się jednak dużo bardziej skomplikowane. Nie było z tym problemów?

Lubimy takie ambitne projekty. Trudne zadania są inspirujące dla inżynierów i programistów, którzy się tym zajmują. Opracowanie technologii do produkcji materaca Sorest, z gęsto usianymi elektrodami do monitorowania funkcji życiowych i bezdechu nocnego, było wyzwaniem, ale wiedzieliśmy  jak to zrobić.  Znając dokładnie konstrukcję materaca, byliśmy w stanie połączyć wszystkie elementy elektroniki, przygotowane przez naszego partnera, z tekstyliami w taki sposób, żeby zapewnić komfort użytkowania wyrobu medycznego z zachowaniem jego terapeutycznej funkcji i zmiany pozycji śpiącego przy zdiagnozowaniu bezdechu. Doświadczenie w takich działaniach jest niezmiernie ważne. My od ponad 25 lat współpracujemy z producentami konfekcji technicznej na całym świecie i tworzymy dla nich technologie i maszyny do wytwarzania tapicerski samochodowej, meblowej, specjalistycznej odzieży, a także różnego rodzaju materacy. Poparta wieloletnią praktyką wiedza w tej dziedzinie ułatwia konstruktorom opracowanie technologii do uruchomienie produkcji materaca Soreset. Udział w tym projekcie jest bardzo ciekawym i ambitnym wyzwaniem nie tylko ze względów biznesowych, ale przede wszystkim społecznych. Materac monitorujący bezdech nocny będzie  bowiem służył do ratowania ludzkiego życia w warunkach domowych i placówkach zdrowia.  

Na jakim etapie są te wszystkie prace?

Jesteśmy już prawie na finiszu. Do realizacji  tego projektu przystąpiliśmy kilkanaście miesięcy temu. W prace nad przygotowaniem tej  linii technologicznej dla Medisensonic zaangażowany jest zespół kilkudziesięciu moich inżynierów, którzy na co dzień konstruują maszyny do produkcji materacy oraz współpracujący z nami eksperci zewnętrzni. Najpierw zbieraliśmy doświadczenia z różnych linii produkcyjnych, żeby znaleźć najlepsze rozwiązanie, do produkcji tego materaca, który jest zupełnie inny ze względu na swoje przeznaczenie. Ma inną funkcjonalność i  skomplikowaną elektronikę, dlatego zajęło nam to trochę więcej czasu. Zamknięcie całego procesu przewidujemy na jesieni tego roku.  

Technologia będzie wtedy gotowa do uruchomienia produkcji materaca Soreset?

Zanim zostanie wdrożona musimy dokładnie przetestować jej działanie.  Wzorem największych firm produkujących materace w kraju i na świecie, najpierw trzeba dokonać wielu procesów kontrolnych i testowych. Czasami wymagana jest pewna weryfikacja technologii i zmiana konstrukcji. My pracujemy z tekstyliami, a to są produkty miękkie,  dlatego nie możemy dokładnie przewidzieć jak one  będą się  zachowywały w wyniku mechanicznych procesów czy użytkowania tych tekstyliów.   Pracujemy w środowisku o oddziaływaniu zróżnicowanej wagi i odmiennej wilgotności, a to wszystko jest bardzo ważne przy jego użytkowaniu. Materace mają  też różną twardość. Przy tych wszystkich zmiennych, musimy stworzyć coś, co będzie uniwersalne dla człowieka, który waży 60 kg , ale też takiego który będzie ważył 120 kg. To wszystko wymaga precyzyjnych analiz  na etapie projektowania, ale dopiero w praktyce możemy sprawdzić jak to działa.

Przy mniej skomplikowanych projektach ta procedura jest taka sama?

To są standardy obowiązujące wobec każdego produktu, tym bardziej takiego, który łączy tkaninę z technologią. My przywiązujemy bardzo dużą wagę do tego, aby nasze technologie i maszyny, były najlepszą wizytówką firmy.  Specjalizujemy się w rozwiązaniach technologicznych i  automatyzacji produkcji w zakresie tekstyliów technicznych, tapicerki meblowej, samochodowej, materacy i wielu innych wyrobów. Nasze maszyny są dostosowane do wysokich wymagań klientów z różnych sektorów. Pozwalają istotnie ograniczyć koszty i znacząco podnieść jakość oraz zwiększyć efektywność i wydajność produkcji. Kluczowe w tych działaniach jest zrozumienie potrzeb naszych klientów i sprostanie tym  oczekiwaniom, dlatego każdorazowo przeprowadzamy szczegółowe audyty na produkcji. Od dokładnej analizy rozpoczynamy prace nad określonym projektem. Każdy ma inne oczekiwania, ale zanim opracujemy technologię czy skonstruujemy jakąś maszyną, wszystko drobiazgowo badamy, aby wykonać jak najlepszy produkt. Dzięki temu tworzymy dedykowane rozwiązania spełniające wszystkie wymagania naszych klientów w kraju i zagranicą.  Nasze maszyny montujemy na całym świecie, nawet na rynku chińskim, z którym nie łatwo jest konkurować. Pracujemy z największymi producentami materacy i wyposażamy fabryki w kompletne linie produkcyjne głównie do szycia pokrowców materacowych na wszystkich kontynentach.  Taka globalna rozpoznawalność marki Contec to jest zasługa odpowiednio dobranej strategii firmy do potrzeb klientów.

Rozmawiała Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here