Streetwear – coś więcej niż ubrania

1305

Mały ruch modowy, który na zawsze wywrócił sposób, w jaki się ubieramy i w jaki sposób patrzymy na ubrania. Streetwear jest produktem ubocznym ruchów subkulturowych, takich jak hip-hop i skateboarding. Jego historia zaczyna się w Stanach Zjednoczonych w latach 70 XX wieku.

Pierwotnie był definiowany, jako noszenie wygodnego ubrania głównie przez skate’ów i surferów w Los Angeles. Charakteryzowało ich ubieranie się w luźne spodnie szerokie bluzy z kapturem, buty z grubą podeszwą oraz czapki z daszkiem. Nieoficjalnie założenie całej grupy przypisuje się Shawnowi Stussy, który produkował deski surfingowe. Z czasem zaczął również produkcję i sprzedaż koszulek z własnym logo.

Szybki rozwój mody ulicznej ściśle powiązany jest z rozluźnieniem dress codu. Wiele firm i korporacji daje ludziom wybór dotyczący tego, co mogą zakładać do pracy. Wzrost popularności tego ruchu wynika również ze zwiększonego zainteresowania odzieżą casualową.

Moda uliczna ewoluując odzwierciedla zmiany zachodzące w społeczeństwie np. widoczne zatarcie granic między modą męską i damską.

Streetwear jest czymś więcej niż tylko ubraniami. Pokazuje, że moda to także określona filozofia i styl życia. Daje ludziom poczucie przynależności do wspólnoty, która wyznaje podobne wartości. Pozwala młodym ludziom na swobodne wyrażanie siebie. Niezależnie od swojej przyszłości Streetwear na zawsze znalazł sobie miejsce w naszej kulturze.

Jan Grobelny, student dziennikarstwa na UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here