Strona internetowa dla osób z wirusem HIV

847

Nie sama choroba, a status społeczny, warunki życia, płeć oraz osobowość mają największy wpływ na samopoczucie osób żyjących z wirusem HIV. To jeden z licznych wniosków płynący
z wieloletnich analiz naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS, którzy z początkiem listopada wystartowali ze stroną internetową
HIV.psychologia.pl, na której prezentują wyniki swoich projektów badawczych.

Dr hab. Marcin Rzeszutek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Ewa Gruszczyńska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS to jedni z nielicznych badaczy, którzy od ponad dekady zajmują się tematyką dobrostanu osób z wirusem nabytego niedoboru odporności.
– Rezultaty naszych projektów pokazały, jak ważne jest zrozumienie czynników, z których powodu ludzie żyjący z HIV odczuwają społeczną presję lub brak akceptacji. Cały czas pragniemy zrozumieć, co i jak warunkuje samopoczucie tej grupy pacjentów – mówi prof. Marcin Rzeszutek.

HIV.psychologia.pl ma służyć jako kompendium naukowej wiedzy na temat biologicznego, psychologicznego i społecznego aspektów funkcjonowania osób zakażonych HIV w Polsce. Strona jest podsumowaniem ponad 10-letnich badań zespołu pod kierunkiem dr. hab. Marcina Rzeszutka z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, których celem jest podnoszenie poziomu rzetelnej wiedzy na temat jakości życia z HIV.

– Wszystkim zainteresowanym udostępniamy bazę wiedzy, która już teraz liczy 11 artykułów, dwa zbiorcze podsumowania wyników naszych projektów oraz odnośniki do 25 publikacji naukowych, które są owocem naszych badań nad dobrostanem osób zakażonych wirusem HIV w Polsce. W przyszłości strona będzie sukcesywnie uzupełniana o materiały, które powstaną na bazie kolejnych projektów naukowych naszego zespołu badawczego – zaznacza prof. Rzeszutek.

Rekrutacja do najnowszego badania online trwa

HIV.psychologia.pl będzie również wspierać psychologów z UW i SWPS w rekrutacji uczestników do przyszłych badań. Obecnie trwa nabór osób do pierwszego etapu kolejnego ogólnopolskiego projektu, w którym naukowcy będą przyglądać się temu, w jakim stopniu stres, a także dawane
i otrzymywane wsparcie społeczne wpływa na poczucie stygmatyzacji u osób zakażonych wirusem HIV.

– Chcemy sprawdzić, jakie są czynniki, które powodują, że osoby zakażone wirusem HIV w Polsce czują się stygmatyzowane. Jest to wyjątkowy projekt, ponieważ jego celem jest zdobywanie kompleksowej i rzetelnej wiedzy na temat jakości życia z HIV. Wyniki naszych badań mają poprawiać jakość życia i dobrostan osób zakażonych oraz inspirować terapeutów w rozwoju adekwatnych metod pomocy psychologicznej – mówi dr hab. Ewa Gruszczyńska z Uniwersytetu SWPS.

Badanie jest całkowicie poufne i odbywa się w trzech etapach realizowanych w odstępie sześciu miesięcy. Uczestnicy mogą wypełnić kwestionariusz online, w tym także z wykorzystaniem smartfonów, a sam proces zajmuje nie więcej niż około 20 minut.

Projekt pt. „Poczucie stygmatu HIV/AIDS i jego mechanizmy u osób zakażonych wirusem HIV: Rola stresu mniejszościowego i wsparcia społecznego w dwóch perspektywach temporalnych” realizowany jest w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki. (IW)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here