Studenci budują budę akustyczną dla psów

446

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie budują budę akustyczną dla psów. Pozwoli ona ochronić zwierzęta przed hałasem, np. w czasie sylwestra czy podczas burzy. Najlepiej jak pieski są ze swoimi właścicielami w domu, ale nie zawsze jest to możliwe, dlatego dobrze, że tworzy się dla nich coraz lepsze warunki.

„Zależy nam na tym, aby przeprowadzić analizy najlepszego rozwiązania, które pozwoli na uzyskanie jak najwyższej izolacji akustycznej budy tak, aby poziom ciśnienia akustycznego wewnątrz niej został zredukowany. Nowoczesne technologie pozwalają na zastosowanie wielu różnych połączeń materiałowych, w tym takich, jak kompozyty, granulaty gumowe, płyty wykonane z recyklingu itd. Mamy więc szansę zastosować materiały nie tylko skuteczne, ale też innowacyjne i ekologiczne” – powiedziała liderka projektu Emilia Stefanowska z Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej AGH.

Jak opisywała, redukcja hałasu w budzie będzie możliwa dzięki zastosowaniu materiałów izolujących, ale przede wszystkim dzięki rozwiązaniom modułowym. Buda będzie się składała przynajmniej z dwóch części – komory głównej i korytarza. Stopniowe dodawanie kolejnych elementów tunelu prowadzącego do głównej części budy, pozwoli sukcesywnie przyzwyczajać zwierzę do nowego schronienia. Rozwiązania geometryczne także mogą pomóc redukować hałas, wszelkie zakręty, dodatkowe ściany pozwolą na pochłanianie dźwięków zewnętrznych.

„W związku z tym, że buda będzie składała się z kilku osobnych komór, planujemy zainstalować w niej wentylację oraz czujniki wilgoci i temperatury” – tłumaczyła studentka.

Jednym z analizowanych rozwiązań będzie zainstalowanie automatycznych drzwi, które pozwolą na swobodne wejścia i wyjścia psa z budy, jednocześnie pozwalając na zachowanie szczelności akustycznej, gdy zwierzę przebywa w środku. Inne brane pod uwagę rozwiązanie zakłada wykorzystanie kurtyn dźwiękochłonnych, które posiadają właściwości pochłaniające dźwięk. To rozwiązanie może się cechować najmniejszą izolacyjnością akustyczną, ale zaletą jest mała liczba elementów, które mogą przestraszyć lub zniechęcić psa do korzystania z budy.

W ramach projektu zespół z AGH współpracuje ze studentką Uniwersytetu Rolniczego, która na co dzień zajmuje się behawiorystyką zwierząt. Jej rady będą brane pod uwagę m.in. przy opracowaniu najlepszego kształtu budy i wyborze materiałów.

„Użycie drewna czy specjalistycznych pianek dźwiękochłonnych obszytych materiałami wykorzystywanymi do budowy legowisk dla zwierząt będzie na pewno przez nas badane” – wyjaśniają studenci.

Młodzi naukowcy chcieliby, aby buda akustyczna znalazła się w domach właścicieli, także w schroniskach. Pomiary prototypu będą prowadzone w Laboratorium Akustyki Technicznej w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH, w tym m.in. w komorze bezechowej.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here