Nowy samochód wyścigowy, bolid CMS-08 skonstruowali studenci Politechniki Białostockiej. W piątek oficjalnie zaprezentowano go na tej uczelni. Maszyna na brać udział w kilku seriach zawodów za granicą w klasie Formula Student.
Bolid to dzieło 31-osobowej grupy studentów z zespołu Cerber Motorsport, który działa w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club na wydziale mechanicznym Politechniki Białostockiej. Młodzi konstruktorzy podkreślają, że nowy bolid jest lżejszy i łatwiejszy w prowadzeniu niż modele przygotowywane w poprzednich latach.
Koordynatorzy zespołu: Michał Gleba i Patryk Siekaniec mówili na konferencji prasowej, że prace nad maszyną trwały 9 miesięcy, z czego 5 miesięcy projektowanie, a przez kolejne miesiące budowano, a potem przetestowano pojazd. Ma on udoskonaloną konstrukcję w stosunku do poprzednich, lżejszy, bardziej wydajny, lepiej kontrolowany przez kierowcę, bardziej wybalansowany, bezpieczniejszy.
Bolid będzie brał udział w zawodach w klasie Formula Student, m.in. w Niemczach, Austrii, Włoszech i Czechach.
Prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB powiedział, że bolid jest owocem ciężkiej pracy studentów, z których uczelnia jest dumna. „Wiem, ile to kosztowało trudu, wysiłku, wyrzeczeń” – mówił Szusta. Dodał, że nie było też łatwo o pieniądze na te prace, jest mało sponsorów, ale się udało i powstał bolid, który może rywalizować z innymi pojazdami, które są konstruowane na świecie dzięki wsparciu dużych marek motoryzacyjnych. Podkreślał, że praca nad bolidem oznacza dla studentów zdobycie szerokiej wiedzy i różnych umiejętności ważnych dla przyszłej pracy zawodowej.
Prodziekan ds. rozwoju i współpracy na wydziale mechanicznym dr hab. inż. Łukasz Derpeński, prof. PB zwrócił uwagę, że 9 miesięcy prac nad bolidem to krótki czas, ale udało się na uczelni stworzyć miejsce i atmosferę, dać wsparcie, aby takie konstrukcje powstawały. Podkreślał, że ważne jest to, że w trakcie prac powstają i są wdrażane różne innowacyjne elementy.
Maszyna była już przetestowana na Torze Wschodzący Białystok.
Prace nad bolidem były kwotą 70 tys. zł dofinansowane z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Starty maszyny w zawodach wspiera miasto Białystok.
PAP – Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka