Studenckie Noble 2020 przyznane dziewięciorgu wybitnym studentom

844

Badacze kosmosu, członkowie międzynarodowych zespołów badawczych, artyści, młodzi dziennikarze oraz autorzy naukowych monografii – dziewięcioro wybitnych studentów reprezentujących różne obszary nauki i sztuki zdobyło Studenckiego Nobla 2020. O wynikach konkursu poinformował resort nauki.

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Umożliwia wyróżniającym się studentom prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów, wśród których znajdują się m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna oraz artystyczna, współpraca z prasą naukową oraz działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich.

„Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w tym wyjątkowym przedsięwzięciu, które już od 11 lat nagradza wybitnych, aktywnych i ambitnych studentów, umożliwiając im w ten sposób wejście do świata nauki i biznesu” – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród minister nauki Wojciech Murdzek.

W tym roku najlepsi studenci zmierzyli się w dziewięciu kategoriach. W kategorii Fizyka i Astronomia zwyciężył Adam Cieślik (Uniwersytet Jagielloński). W kategorii dziennikarstwo i literatura – Sandra Wawrzyniak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). W dziedzinie nauki przyrodnicze i energetyka laureatką została Agata Binienda (Uniwersytet Medyczny w Łodzi). Juliusz Bojarczuk (Politechnika Warszawska) wygrał w kategorii Nauki Techniczne, Szymon Ogryzek (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie) – w kategorii Sztuka, Anna Suska (Uniwersytet Warszawski) została uznana za najlepszą w kategorii Nauki Społeczne, Magdalena Lubaś (Uniwersytet Jagielloński) – w Naukach Ekonomicznych, Magdalena Nowak (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) doceniona została za działalność społeczną, a Krzysztof Kotowski (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu) – w zakresie Medycyna i Farmacja.

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem „Daj się (d)ocenić!”. „Chcemy doceniać wkład młodych badaczy, twórców i społeczników w rozwój polskiej nauki i kultury, a jednocześnie stworzyć platformę do zaprezentowania i oceny ich osiągnięć” − wyjaśniają organizatorzy konkursu.

„Jestem przekonany, że znalezienie się w gronie studenckich noblistów to pierwszy krok do tego, by w przyszłości aktywnie uczestniczyć w budowaniu polskiej nauki” – podkreślił minister Murdzek.

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here