Dziewięcioro studentów i studentek, m.in. z Warszawy, Wrocławia, Poznania i z Krakowa, zostało wyróżnionych w niedzielę Studenckimi Noblami 2021 – poinformowało Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS). W tym roku w szranki stanęło 420 uczestników i uczestniczek.
Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS). Umożliwia wyróżniającym się studentom prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów takich, jak m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna i artystyczna, współpraca z prasą naukową, a także działalność w samorządzie studenckim i w organizacjach studenckich.
„Zgłoszeń było aż 420, a wyłonienie spośród nich 86 finalistów było nie lada wyzwaniem” – powiedziała koordynatorka krajowa Studenckiego Nobla i jednocześnie członkini wstępnej komisji konkursowej Aleksandra Bodzioch, cytowana w komunikacie przesłanym PAP.
W tym roku najlepsi studenci zmierzyli się w dziewięciu kategoriach. W kategorii Fizyka i Astronomia zwyciężył Jan Chojnacki (Uniwersytet Warszawski), Sztuka – Katarzyna Nachman (Uniwersytet Śląski w Katowicach), za działalność społeczną doceniono Julię Orłowską (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), w kategorii Nauki Społeczne wygrał Michał Wiktor Gębicki (Uniwersytet Śląski w Katowicach), w dziedzinie Nauki Przyrodnicze i Energetyka – Kacper Prokop (Uniwersytet Wrocławski), w dziedzinie Medycyna i Farmacja – doceniono Wojciecha Szlasa (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu), w kategorii Nauki Ekonomiczne laur otrzymał Szymon Jarosz (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), w dziedzinie Nauki Techniczne – Justyna Pelc (Politechnika Wrocławska), a w kategorii Dziennikarstwo i Literatura – Antonina Tosiek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Laureatów wyłoniła Krajowa Komisja Konkursowa złożona z 33 profesorów polskich uczelni wyższych. Studencki Nobel w tej edycji organizowany był we współpracy m.in. z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Santander Universidades. Jak czytamy na stronie internetowej konkursu, jest on jedynym ogólnopolskim konkursem stypendialnym w pełni tworzonym przez organizację studencką.
„Wpisując się w powszechne dziś trendy innowacyjności i związanego z nimi inwestowania w kapitał ludzki, ma umożliwić wyróżniającym się młodym ludziom wykorzystanie ich osiągnięć do zaistnienia w świecie nauki i biznesu” – napisano.(PAP)