Sukcesja – zabezpieczenie przyszłości rodzinnej firmy

1929

Nowe ułatwienia dotyczą tylko przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Przekazanie firmy spadkobiercom będzie teraz znacznie łatwiejsze. Od 25 listopada wchodzą w życie przepisy, które umożliwiają zabezpieczenie zmian pokoleniowych w firmach rodzinnych i pozwolą zachować ciągłość ich działania. Teraz łatwo i bez zbędnych formalności będzie można wyznaczyć zarządcę sukcesyjnego dla kontynuowania działalności gospodarczej.

Zarządca będzie prowadził firmę w imieniu spadkobierców, aż do zakończenia formalności spadkowych. Do powołania zarządcy wystarczy pisemne oświadczenie, zgoda osoby powołanej na zarządcę oraz wpis do CEIDG. Takiego wpisu można dokonać bezpłatnie przez Internet.

Powołanie zarządcy sukcesyjnego

Zarządcę sukcesyjnego może wyznaczyć sam przedsiębiorca albo może zostać on powołany przez osoby uprawnione po śmierci przedsiębiorcy. Wyznaczenie zarządcy przez przedsiębiorcę za życia pozwala uniknąć niepotrzebnych formalności i kosztów. Powołanie zarządcy po śmierci przedsiębiorcy musi odbywać się z udziałem notariusza, wymaga więcej formalności i wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Aby powołać zarządcę sukcesyjnego, przedsiębiorca musi być wpisany do CEIDG.

Dotychczasowe przepisy uniemożliwiały prowadzenie przedsiębiorstwa przez następców. Firma de facto przestawała istnieć z chwilą śmierci przedsiębiorcy. Nowe przepisy o sukcesji wprowadzają możliwość płynnej kontynuacji działalności w ramach tzw. zarządu sukcesyjnego.

Na czym polega zarząd sukcesyjny

Zarząd sukcesyjny to forma tymczasowego kierowania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy. Do wykonywania zarządu należy powołać zarządcę sukcesyjnego. Jest on odpowiedzialny za prowadzenie przedsiębiorstwa (umowy z pracownikami, kontakty z kontrahentami, sprawy podatkowe, ZUS) do czasu uregulowania formalności spadkowych.

Zarząd sukcesyjny jest rozwiązaniem tymczasowym – daje następcom prawnym czas na podjęcie decyzji co do dalszych losów firmy (kontynuowanie działalności na własny rachunek, sprzedaż, zamknięcie).

Więcej informacji na biznes.gov.pl/sukcesja

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here