W ogólnopolskim finale XXIII Olimpiady Techniki Samochodowej, który odbył się w Centrum Szkoleniowym firmy Bosch w Warszawie, najlepsi uczniowie musieli wykazać się wiedzą technika pojazdów samochodowych rozszerzoną o nowinki techniczne. Zespół Szkół nr 2 we Wrocławiu został finalistą Olimpiady i otrzymał tytuł Samochodowej Szkoły Roku 2022. Wśród laureatów indywidualnych najlepsze wyniki uzyskali: Grzegorz Załęski, Kamil Terlecki i Alicja Dziwura.
Do pierwszego etapu olimpiady zgłosiło się około 2500 uczniów ze 100 szkół o profilu samochodowym z całej Polski. Nad poziomem merytorycznym czuwali pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 293 uczniów. Finał rozpoczął test złożony z 40 skomplikowanych pytań. Uczniowie na jego rozwiązanie mieli 45 minut.
Kilka z nich dotyczyły obliczeń związanych z parametrami pracy silnika spalinowego, obwodów elektrycznych, układów hydraulicznych i pneumatycznych, a także wytrzymałości materiałów. Na podstawie testu została wyłoniona grupa finalistów, którzy próbowali swoich sił wykonując zadania na samochodach, ale najczęściej z zakresu mechatroniki samochodowej.
W tym roku do finału konkursu dotarło 13 uczniów z 7 szkół. Etap finałowy (praktyczny) XXIII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej przeprowadzono w Warszawie w siedzibie firmy Robert Bosch. 13 finalistów do wykonania miało dwa zadania.
Zadanie 1 polegało na wykryciu przyczyn usterek i ich usunięciu w silniku o zapłonie samoczynnym 2.0 TDI, wyposażonym w zasobnikowy układ wtryskowy Common Rail, zamontowanym w samochodzie osobowym, którego użytkownik zgłosił nierównomierną pracę silnika na biegu jałowym, zwiększone zużycie paliwa i stale świecącą się kontrolkę „check engine”.
Zadanie 2 dotyczyło sprawdzenia poprawności działania układów sterowania silnika o zapłonie iskrowym i automatycznej skrzynki biegów samochodu osobowego VW Golf VI oraz wykrycia ewentualnych niesprawności tych zespołów.
Za każde zadanie można było zdobyć maksymalnie 20 punktów.
Po zsumowaniu punktów zdobytych w półfinale oraz w etapie finałowym XXIII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej poszczególni uczniowie uzyskali następujące wyniki:
1. miejsce: Grzegorz Załęski 103 pkt. z Zespołu Szkół nr 2 we Wrocławiu
2. miejsce: Kamil Terlecki 96 pkt. z Zespołu Szkół nr 2 we Wrocławiu
3. miejsce: Alicja Dziwura 95 pkt. z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej – Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Biłgoraju
Wyniki pozostałych laureatów dostępne są na stronie https://www.automotoserwis.com.pl/images/OTS/2022/Wyniki_OTS_2022_popr.pdf
W klasyfikacji zespołowej XXIII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej po zsumowaniu wyników indywidualnych osiągniętych przez finalistów znalazło się 7 placówek edukacyjnych:
1. miejsce Zespół Szkół nr 2 we Wrocławiu , 2. miejsce (ex aequo): Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej – Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Biłgoraju oraz Zespół Szkół Samochodowych w Łodzi, 3. miejsce Zespół Szkół Samochodowych – Technikum w Radomiu 4. miejsce Zespół Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie, 5. miejsce Zespół Szkół Samochodowych – Technikum w Lublinie, 6. miejsce Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu (inf)