Świat potrzebuje neutralności klimatycznej

907

Osiągnięcie neutralności klimatycznej w ciągu najbliższych trzech dekad jest dla ludzkości kluczowym celem. Transformacja energetyczna, zrównoważony rozwój społeczno-ekonomiczny w poszanowaniu zasad ekologii, ochrona bioróżnorodności – to zadania, w których świat nauki odgrywa przewodnią, ekspercką rolę. Cieszymy się, że możemy gościć w PAN sekretarz energii USA Jennifer Granholm,  która jest polityczką doceniającą wagę nauki dla społeczeństwa” – powiedział PAP prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

Jennifer M. Granholm objęła urząd sekretarza energii USA w lutym 2021 r. Jest drugą kobietą na tym stanowisku. Kieruje Departamentem Energii USA. Jednym z zadań sekretarz jest wsparcie prezydenta USA Joe Bidena w osiągnięciu zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

W ogłoszonym w sierpniu raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) napisano, że świat jest niebezpiecznie blisko nieodwracalnych zmian klimatycznych, jednoznacznie wywołanych przez człowieka, i dlatego należy podjąć natychmiastowe działania. Według reportu, jeśli nie podejmie się szybkich działań na wielką skalę, to średnie temperatury na świecie wzrosną o 1,5 stopnia C w ciągu najbliższych 20 lat.

Sekretarz energii USA Jennifer M. Granholm przebywała w Polsce kilka dni. Jak poinformowała ambasada USA w Warszawie, głównymi tematami poruszanymi podczas wizyty był rozwój czystej energii, współpraca klimatyczna, tworzenie miejsc pracy po obu stronach Atlantyku, zrównoważona transformacja społeczności energetycznych oraz budowa silniejszych i bardziej odpornych systemów energetycznych w regionie. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here