Świat według Wajraka

347

Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Uniwersytet Śląski w Katowicach zapraszają na 86 spotkanie KME – 20 września o godz. 17.30 do Kinoteatru Rialto w Katowicach, ul. Św. Jana 24.  Spotkanie transmitowane będzie także online na Facebooku oraz na kanale YouTube.

Gościem KME będzie Adam Wajrak – dziennikarz związany z Gazetą Wyborczą, obrońca przyrody, miłośnik zwierząt, autor książek i programów telewizyjnych. Jako jedyny Polak został w 2005 roku uznany za Bohatera Europy przez amerykański tygodnik TIME za obronę środowiska naturalnego.

Temat spotkania: Świat według Wajraka

„Jako cywilizacja musimy stworzyć i trzymać się długofalowej wizji. Są to zachowania stricte polityczne. Konkretnie chodzi o odchodzenie od paliw kopalnych i niszczenia klimatu, stawiając na małe, rozproszone źródła energii. Wyrażę też bardzo egoistyczny pogląd – poza grupami bogatych krajów w momencie kryzysu może być bardzo nieprzyjemnie, i w naszym narodowym interesie jest pozostawanie w UE – i to w takiej, która będzie bardzo ścisłym związkiem. Musimy też dbać o polską przyrodę. Mamy jeszcze w miarę naturalne lasy i rzeki. Są buforem, który nie zabezpieczy doskonale, ale przynajmniej ograniczy negatywne skutki gwałtownych zmian klimatu.”

Adam Wajrak – Autor ponad 700 artykułów i kilku książek, m.in. „(Za)piski Wajraka”, „Zwierzaki Wajraka”, „Kuna za Kaloryferem”, „Wilki”, „Na północ. Jak pokochałem Arktykę”.

Autor i współpracownik programów telewizyjnych poświęconych przyrodzie, współpracował z Animal Planet. Prowadził w TVP2 program „Wajrak na tropie”, uruchomił autorski kanał na youtube „Tropem Wajraka”. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, otrzymał m.in.: nagrodę im. Alfreda Lityńskiego, nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Poza podglądaniem zwierząt w Polsce, uwielbia wyprawy polarne.

Rozmowę z gościem KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski,ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda).

Kontakt z widzami na Facebooku i YouTube: Barbara Wojtaszek (prezeska Fundacji Klub Myśli Ekologicznej, polonistka i anglistka, edukatorka ekologiczna, aktywistka Śląskiego Ruchu Klimatycznego). Zapraszamy do zadawania pytań gościowi.

UWAGA: Wstęp wolny na podstawie wejściówek pobranych przez stronę kina (http://rialto.katowice.pl/) lub odebranych w kasie Rialta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here