Światowa okulistyka. Elitarna szkoła w Lublinie

3600

Lublin ma szansę stać się międzynarodowym ośrodkiem w dziedzinie edukacji i szkoleń w zakresie chirurgii oka.  Od niedawna w Klinice Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 działa  filia elitarnej, Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych w Szwajcarii. Jest to pierwszy w Europie i drugi na świecie oddział  założony poza macierzystą uczelnią. Dzięki tej inicjatywie w Lublinie będą leczeni pacjenci z użyciem najlepszych terapii stosowanych na całym świecie.

Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych w szwajcarskim Lugano szkoli między innymi w dziedzinie chirurgii oka, zarówno młodych lekarzy, jak i specjalistów. Uczelnia współpracuje  od lat z wybitnymi specjalistami z lubelskiej kliniki i to miało decydujący wpływ na utworzeniu  tu filii, która, ze względu na strategiczną lokalizację   jest pomostem pomiędzy wschodem, a zachodem Europy. Do Lublina przyjeżdżają światowej sławy okuliści. Z kolei lubelscy lekarze mają szanse na naukę w prestiżowym ośrodku w Szwajcarii, ale też sami szkolą innych.

–  To jest moment przełomowy dla lubelskiej okulistyki, bo Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych w Szwajcarii jest jedną z najlepszych na świecie. – informuje prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej w SPSK1.– Wspólnie operujemy przy użyciu coraz delikatniejszych i mniejszych, ale jednocześnie bardzo precyzyjnych narzędzi, które wykorzystują ultradźwięki, laser oraz  przy pomocy noży tnących zbudowanych z tytanu i jego stopów. Jesteśmy dumni z tego, że to do nas przyjeżdżają po takie szkolenia lekarze np. z Włoch, Szwajcarii, Grecji, Turcji.

Pierwsze kursy dotyczyły w szczególności leczenia schorzeń siatkówki oka i najnowszych metod chirurgicznych. Po każdym takim szkoleniu lekarze otrzymują certyfikat z wyszczególnionymi umiejętnościami i następnie przenoszą te standardy na swój grunt.

Dzięki  międzynarodowej współpracy pomiędzy ośrodkami naukowymi od 11 do 13 października w Warszawie odbędzie się ESASO Retina Academy czyli konferencja dla kilkuset okulistów z całego świata.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here