Współpraca naukowa Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z prof. Anselmem Jünemannem z Kliniki Okulistyki poprzednio w Erlangen, a obecnie w Rostocku, trwa już od ponad 20 lat. W ramach tej intensywnej współpracy naukowej polscy lekarze odbywają staże naukowe i kliniczne w szpitalu w Rostocku, prowadzą badania, otwierają swoje przewody doktorskie i habilitacyjne oraz nawiązują kontakty interpersonalne. Światowy autorytet w dziedzinie okulistyki od kilku dni prowadzi po raz kolejny zajęcia dydaktyczne z anglojęzycznymi studentami w Lublinie oraz wykonuje najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne. (Na zdjęciu profesorowie: Anselm Jünemann i Robert Rejdak)
– Ogromna wiedza merytoryczna i zdolności dydaktyczne profesora Jünemanna w połączeniu z jego niezwykłą życzliwością i otwartością sprawiły, że jest profesorem wizytującym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Od kilku lat prowadzi zajęcia ze studentami medycyny naszej uczelni, co jest wyjątkowe i nobilitujące. Jako prekursor w takich dziedzinach jak chirurgia zaćmy, jaskry i okulistyki dziecięcej przeprowadza skomplikowane zabiegi operacyjne oraz kształci wielu okulistów – podkreśla prof. Robert Rejdak, szef Oddziału Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, zaangażowany od dwóch dekad w aktywną współpracę z profesorem.
Konsultując pacjentów w lubelskiej klinice prof. Anselm Jünemann wspiera także pracujących tam lekarzy dzieląc się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem. Współpraca kliniczna dotyczy także wprowadzania najnowszych metod chirurgii zaćmy, jaskry i witrektomii, również w oparciu o wizualizacje 3D. Od kilku dni profesor Jünemann prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami w Lublinie i wykonuje skomplikowane zabiegi operacyjne
– Efektem wieloletniego współdziałania z Kliniką Okulistyki w Lublinie jest ponad 50 publikacji w renomowanych światowych pismach. Wśród tematów badań należy podkreślić badania nad rolą homocysteiny, kwasu kynureninowego w patomechanizmach wielu schorzeń drogi wzrokowej, dodaje prof. Rejdak.
Jesienią bieżącego roku planowane jest międzynarodowe sympozjum w Lublinie, poświęcone 20-letniej współpracy polsko-niemieckiej w dziedzinie okulistyki.
(LI)