Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

1326

Organizacje pozarządowe (NGO) rozwiązują problemy, którym inni nie sprostali. W Polsce jest ich 140 tys. To głównie stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, a także ochotnicze straże pożarne. Pomagają seniorom, ofiarom przestępstw, uchodźcom i walczą o prawa zwierząt. Patrzą władzy na ręce, a obywatelom uświadamiają ich prawa.

Przy wsparciu NGO-s  osoby z niepełnosprawnością ruchową, w ramach programu „Rozwiń skrzydła” mogą wzbić się na paralotni lub szybowcu. Pomaga w tym Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka „Podaj Dalej”. Dzięki Towarzystwu Inicjatyw Twórczych w Oleśnicy, ludzi  którzy mają problem z poruszaniem się, wozi po mieście riksza.  W Gdańsku można wypić w kawę w Caffe Aktywni, prowadzonej przez młode osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a  w Nowym Warpnie seniorzy i seniorki w  Uniwersytetu Trzeciego Wieku szyją ekologiczne torby dla mieszkańców gminy. Chcą wyeliminować plastikowe worki i chronić środowisko naturalne przed odpadami tego typu.

Takich inicjatyw w kraju są tysiące. Podejmują je liczne organizacje pozarządowe, których celem jest zaspakajanie potrzeb i rozwiązywanie problemów, którymi nikt inny nie zajął się w skuteczny sposób.

Organizacje społeczne prowadzą 85 proc. placówek dla bezdomnych, 36 proc. hospicjów oraz większość klubów sportowych. Według przeprowadzonego w 2018 r. badania przez Edelman Trust Barometr, NGO-s cieszą się wyższym zaufaniem obywateli niż rządy, biznes czy media. Ufa im 53 proc. badanych z 28 krajów świata.

W Polsce ten wynik jest jeszcze wyższy od średniej światowej i wynosi 54 proc.  W Europie wyprzedza nas tylko Hiszpania (61 proc.).

Aktywiści i wolontariusze NGO zmieniają rzeczywistość. Wiele projektów dzięki ich inicjatywom stało się obiektem zainteresowania publicznego, a przez to i politycznego. Wpływają na sposób myślenia: o prawach zwierząt, funkcjonowaniu miast, klimacie, ekonomii, równości, o przemocy, wykluczeniu, o dialogu społecznym, prawach obywatelskich. Samorządy, instytucje, państwo, społeczeństwo korzysta z ich pracy, działań, idei. Ich wkład i wpływ jest nie do przecenienia.

Światowy Dzień NGO jest okazja do pokazania inicjatyw i dokonań tych organizacji. Obchodzony jest 27 lutego w 89 krajach, na sześciu kontynentach. Został oficjalnie uznany i ogłoszony podczas IX Forum Organizacji Pozarządowych Morza Bałtyckiego Rady Państw Morza Bałtyckiego w 2010 roku, którego państwem członkowskim była Polska, a zaakceptowane zostało przez ONZ, UE i NGO w 2014 roku. Po raz pierwszy dzień ten obchodzono w 2014 roku w Helsinkach – stolicy Finlandii. (info)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here