Światowy Dzień Raka Trzustki

752

Ponad 95 organizacji z 35 krajów  19 listopada apelować będzie o zwiększenie świadomości na temat czynników ryzyka i objawów raka trzustki. Ma on ma najniższy wskaźnik przeżycia spośród częstych nowotworów złośliwych, ponieważ trudno go diagnozować i nie łatwo leczyć – mówi prof. Lucjan Wyrwicz. Trzustka nie jest narządem łatwo dostępnym do badania. Jednocześnie – objawy raka trzustki zwykle ujawniają się w momencie znacznego zaawansowania choroby, kiedy trudno jest mówić o możliwości łatwej operacji.

Na raka trzustki zwykle nie chorują osoby młode, często mamy do czynienia z licznymi chorobami towarzyszącymi. To w całości powoduje, iż operacyjne usunięcia raka trzustki jest możliwe tylko u małej części chorych. Bardzo niewiele osób zna czynniki ryzyka raka trzustki, mało kto zna objawy i nie kojarzy ich z groźną chorobą nowotworową. W konsekwencji prowadzi to do diagnozy raka trzustki w jego  zaawansowanym już stadium.

„W Światowym Dniu Raka Trzustki jednoczymy się w ogólnoświatowych działaniach na rzecz podniesienia poziomu świadomości jednego z najbardziej śmiertelnych nowotworów.” powiedziała Julie Fleshman prezes Światowej Koalicji Raka Trzustki (ang. World Pancreatic Cancer Coalition WPCC)  ”Istnieje bardzo pilna potrzeba wczesnego rozpoznania tego raka. Nie ma jednak testu wykrywającego go na wczesnym etapie. Jeśli coraz więcej ludzi pozna czynniki ryzyka i objawy raka trzustki, pacjenci będą mieli więcej czasu, aby poddać się skutecznemu leczeniu i otrzymać wsparcie, dzięki któremu będą mogli podjąć walkę z chorobą.”

Inicjatywa Światowej Koalicji Raka Trzustki, realizowana jest również w Polsce przez Fundację EuropaColon Polska, która jest członkiem World Pancreatic Cancer Coalition. – Przewodnie hasło tegorocznej kampanii to: „Najwyższy czas” i  jednoznacznie podkreśla rolę czasu w diagnozie raka trzustki, bowiem wczesne wykrycie tego nowotworu zwiększa szansę na skuteczną interwencję chirurgiczną i dalsze leczenie.” – wyjaśnia Iga Rawicka wiceprezes Fundacji EuropaColon Polska, członkini World Pancreatic Cancer Day Committee.

Każdego dnia, ponad 1,2 tys. osób na świecie jest diagnozowanych na raka trzustki, a szacuje się, że ponad tysiąc umrze z powodu tej choroby. Do 2025 roku może zachorować nawet ok. 560 tys. osób na świecie. – W samej Unii Europejskiej w tym roku zachoruje blisko 95 tys., a przeżyje ok 8 proc. Rak trzustki charakteryzuje się najniższym wskaźnikiem przeżycia i wynosi w różnych krajach od 8 do 14 proc.. W Polsce dziennie diagnozę raka trzustki słyszy 10 osób, a 5-letnie przeżycia wynoszą poniżej 10 proc.. Niestety wykrywamy tego raka zbyt późno, dlatego też szanse na wyleczenie są tak niskie.” – dodaje Rawicka.

Kluczem do wczesnego rozpoznania raka trzustki jest wiedza na temat czynników ryzyka i objawów, które często nie są kojarzone z chorobą i mogą być przypisane do innych, mniej poważnych i bardziej powszechnych chorób. Zatem to najwyższy czas, aby dowiedzieć się więcej i odpowiednio wcześnie reagować.  (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here