Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

1210

Choroby zębów i dziąseł to problem niemal 100 proc. dorosłych Polaków. Do głównych przyczyn należą nieodpowiednia higiena jamy ustnej, brak czasu i nieregularne wizyty u stomatologów. Chcąc promować zdrowe nawyki i edukację w tym obszarze, w ramach obchodzonego 20 marca Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej enel-med stomatologia zaprasza na darmowe przeglądy dentystyczne połączone z instruktażem prawidłowej higieny.

Choć Światowy Dzień Jamy Ustnej obchodzony jest 20 marca, specjaliści prowadzą wytężone działania z zakresu promocji zdrowych nawyków przez cały miesiąc. Do podstawowych zasad pielęgnacji zgodnie zaliczają: prawidłowe mycie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz cykliczne kontrole stomatologiczne. Prowadzona pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego kampania profilaktyczna „Polska mówi aaa” obejmuje darmowe przeglądy połączone z instruktażem higieny, a do swoich gabinetów zaprasza partner akcji – enel-med stomatologia. Marka oferuje wizyty w 20 swoich klinikach na terenie całego kraju.

– Pacjenci często zapominają o regularnych kontrolach u stomatologa. U dorosłych oznacza to wizyty co pół roku, a u dzieci nawet co 3-4 miesiące. Niestety dzisiejszy tryb życia nie pomaga w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Dieta bogata w cukry proste to doskonałe pożywienie dla bakterii, a codzienny pośpiech sprawia, że nie zachowujemy należytej staranności podczas mycia zębów. To z kolei stwarza dobre warunki do rozwoju próchnicy czy stanu zapalnego przyzębia. Jeśli nie zareagujemy na zmiany chorobowe odpowiednio wcześnie, z małej zmiany próchnicowej powstanie duży ubytek, co może skończyć się leczeniem kanałowym lub nawet ekstrakcją zęba – mówi lek. dent. Marta Markunina.

Stomatolodzy zwracają także uwagę, że schorzenia jamy ustnej wpływają na kondycję całego organizmu. Bakterie gromadzące się w płytce nazębnej przenikają do krwiobiegu i migrują do innych narządów, wywołując wiele chorób, m.in. układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, oddechowego, moczowego, wpływają na stawy. Schorzenia jamy ustnej utrudniają leczenie i wpływają negatywnie na przebieg różnych chorób, np. cukrzycy. Dlatego specjaliści tak dużą wagę przykładają do działań edukacyjnych.

– Ważnym elementem ochrony zdrowia jest profilaktyka. Statystyki chorób jamy ustnej i problemów stomatologicznych Polaków są bardzo niekorzystne, dlatego cieszymy się, że wraz z partnerami możemy rozszerzyć zasięg kampanii i dotrzeć do większego grona odbiorców. Poza przeglądami dentystycznymi partnerzy akcji oferują pacjentom instruktaż prawidłowej higieny – przestrzeganie kilku istotnych zasad może znacząco poprawić domową profilaktykę chorób przyzębia – dodaje Piotr Flejszar z Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

W kampanii „Polska mówi aaa” bierze udział 20 klinik enel-med stomatologia na terenie całej Polski. Wizytę można odbyć od 1 do 31 marca 2022 r. po wcześniejszym umówieniu się. Przegląd oraz instruktaż higieny jamy ustnej są bezpłatne, a wszystkie konsultacje prowadzone są w reżimie sanitarnym zgodnym z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here