Worldwide reach of Lublin school of ophthalmology – Światowy zasięg lubelskiej szkoły okulistyki

2809

Lublin Ophthalmology Clinic is appreciated in the world for pioneering operations of the most difficult cases of cataract treatment, hybrid retinal vitrectomy, eyeball injuries, macular diseases and innovative glaucoma treatment. Outstanding specialists share their knowledge with domestic and foreign physicians who take part in regular courses organized as part of the Lublin branch of ESASO school, which is located in Lugano, Switzerland.

Lubelska Klinika Okulistyki jest ceniona w świecie za pionierskie operacje najtrudniejszych przypadków leczenia zaćmy, hybrydowej witrektomii siatkówki oka, urazów gałki ocznej, schorzeń plamki żółtej oraz nowatorskiej terapii leczenia jaskry. Wybitni specjaliści dzielą się swoją wiedzą z krajowymi i zagranicznymi lekarzami, którzy biorą udział w cyklicznych kursach, organizowanych w ramach działalności lubelskiego oddziału szkoły ESASO, która ma siedzibę w szwajcarskim Lugano.

Jeszcze do niedawna nigdzie poza Szwajcarią i Singapurem, okuliści nie mieli okazji do praktycznej nauki wykonywania niezwykle skomplikowanych zabiegów w dziedzinie  mikrochirurgii schorzeń siatkówki oka. Szansa na podnoszenie  kwalifikacji w tym zakresie pojawiła się w Polsce wraz z utworzeniem kilkanaście miesięcy temu, z inicjatywy prof. Roberta Rejdaka filii Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki (ESASO),która ma siedzibę  w szwajcarskim Lugano. Profesor Rejdak jest tam wykładowcą od prawie 11 lat.  Jednocześnie prowadzi cykliczne kursy i szkolenia w lubelskiej filii ESASO.

Na specjalistyczne szkolenia z mikrochirurgii oka przyjeżdżają do Lublina lekarze z ukończoną specjalizacją okulistyczną. Pod okiem prof. Roberta Rejdaka, szefa lubelskiej kliniki okulistyki SPSK1, wykonują  samodzielnie  mniej skomplikowane zabiegi oraz asystują podczas operacji mikrochirurgicznych, przeprowadzanych przez profesora, który jest uznanym międzynarodowym autorytetem w tej dziedzinie.

Operacje wykonywane są w technologii trójwymiarowej, z niezwykłą dokładnością. Najnowocześniejsza w świecie aparatura umożliwia obserwację struktury ciała szklistego i siatkówki w bardzo wysokiej rozdzielczości i w dużym powiększeniu. To pozwala lekarzom na precyzję manewrów chirurgicznych podczas trójwymiarowej operacji siatkówki oka.

W szkoleniu trwającym od początku tego tygodnia biorą udział okuliści z Włoch i Emiratów Arabskich. W następnym tygodniu do Lublina przyjadą lekarze z Grecji i Rumunii. Takie praktyki prowadzone będą sukcesywnie przez cały rok. Profesor Robert Rejdak  wyszkolił  w najnowszych technikach i metodach operacyjnych już duża grupę okulistów z wielu krajów świata

– Uczestnicy biorą  też udział w wykładach, prezentacjach, uczą się technik chirurgicznych na symulatorach w świetnie wyposażonym akademickim Centrum Symulacji Medycznej, albo trenują na świńskich gałkach ocznych pod mikroskopem – informuje prof. Rejdak. – Jesienią ubiegłego roku zorganizowaliśmy kurs chirurgii witreoretinalnej , w  którym wzięło udział wielu uczestników. To było pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane w Polsce  o tak dużym zasięgu. W tym roku kontynuujemy Esaso Medical Retina Module od 30 września do 4 października w lubelskim Centrum Symulacji Medycznej UM. W międzynarodowym kursie dotyczącym leczenia schorzeń plamki żółtej w ramach szkoły ESASO  w Lublinie uczestniczyć będą największe sławy w dziedzinie okulistyki.

Miesiąc później  15 i 16 listopada  w Warszawie odbędzie się światowy kongres ESASO Retina Academy z udziałem  wybitnych autorytetów naukowych i kilkuset okulistów z całego świata, pod przewodnictwem prof. Roberta Rejdaka. Miejscem kongresu, nad którym patronat honorowy objął prof. Marek Rąkas, krajowy konsultant ds. okulistyki będzie Warszawski Uniwersytet Medyczny.

(JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here