„W” to więcej niż wiedza. Symboliczna litera wpisana w godło Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

969

Dwudziestolecie przekształcenia uczelni katolickiej o wielowiekowych korzeniach w uniwersytet, 18 rocznica przyznania doktoratu honoris causa papieżowi Janowi Pawłowi II i rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia  – to najważniejsze wydarzenia do których UKSW będzie nawiązywał  przez najbliższe miesiące. O randze tych szczególnych wydarzeń wspominał ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w wystąpieniu inaugurującym nowy roku akademicki 2019/20. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, który objął patronat honorowy nad jubileuszem uczelni.

Wierność ideałom i dziedzictwu wielkiego patrona jest kultywowana w działalności dydaktycznej i naukowej, a także ma decydujące znaczenie w rozwoju uczelni. – Realizując testament Prymasa Tysiąclecia upowszechniamy te przesłania w naszych badaniach naukowych i licznych publikacjach. Jesteśmy również dumni, że nasi pracownicy wzięli czynny udział w przygotowaniu materiałów przedstawionych w procesie beatyfikacyjnym, zaznaczył rektor.

Dla wzmocnienia systemu identyfikacji wizualnej UKSW, obok tradycyjnego godła, wpisano symboliczną literę „W”  od nazwiska patrona uczelni prymasa Wyszyńskiego. – Nowy znak służący do komunikacji w świecie cyfrowym jest również nośnikiem cech charakteryzujących nasz uniwersytet: „W” jak wartości, „W” jak wiara, „W” jak wolność, „W” jak wspólnota, „W  to więcej niż wiedza”, kontynuował ks. prof. Stanisław Dziekoński.

W ciągu dwudziestu lat po przekształceniu Akademii Teologii Katolickiej w UKSW, społeczność akademicka bardzo konsekwentnie rozwijała założenia, które legły u podstaw nowo powstałego uniwersytetu. Otwierane były kolejne kierunki studiów i wydziały. W nowej strukturze uczelni, nie tylko została znacząco wzmocniona reprezentacja nauk humanistycznych i społecznych, ale też pojawiły się kierunki przypisane do nauk ścisłych, przyrodniczych i inżynierskich, a ostatnio również uruchomiono Collegium Medicum dla kształcenia lekarzy i pilęgniarek. Kluczowa dla wzmocnienia działalności badawczo-rozwojowej była również zrealizowana przed kilkoma laty budowa Centrum Laboratoriów Nauk Przyrodniczych w kampusie przy ulicy Wóycickiego.

Odpowiadając na zmiany cywilizacyjne, związane głównie z cyfrową globalizacją, UKSW rozpoczyna  obecnie budowę nowego kampusu naukowo-badawczego, który będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce.

Za imponujące dokonania społeczności akademickiej w rozwoju uczelni w ciągu ostatnich 20 lat, prezydent Andrzej Duda podziękował pracownikom naukowym i dydaktycznym UKSW.  – Gratuluję rozwijających się dynamicznie wydziałów i kierunków, z których aż jedenaście znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingów Perspektyw w 2019 roku. Gratuluję wszystkich osiągnięć, a także możliwości nadawania stopnia doktora aż w trzynastu dziedzinach i stopnia doktora habilitowanego w dziesięciu dziedzinach. Jubileuszowe obchody XX-lecia UKSW będą znakomitą okazją, aby o tych dokonaniach powszechnie informować.

Wspaniałym darem dla  UKSW  z okazji jubileuszu było wręczenie przez artystkę z Sardynii Chiarę Vigo godła uczelni wyhaftowanego z bisioru. Jest to jedwabista  przędza powstająca z szybko krzepnącej wydzieliny niektórych małż, pozyskiwana z dna morskiego. Z tych jedwabistych nici wykonywano w Starożytności szaty dla  najwyższych dostojników, w tym biblijnego króla Salomona. Robiono też całuny  – jak chusta z Manopello. Jedwab morski to tkanina, której trwałość  liczy się w tysiącach lat.

Rektor UKSW podziękował za ten niesamowity dar i dodał  – Od dzisiaj jesteśmy wyjątkową uczelnią, która jako druga w świecie będzie mogła poszczycić się wspaniałym godłem wyhaftowanym z bisioru. Przekazanie tego drogocennego daru jest dla nas momentem historycznym i symbolicznym, ponieważ pokazuje jak bardzo Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest ceniony w świecie.

W uroczystej inauguracji roku akademickiego wzięło udział wielu przyjaciół uczelni oraz dostojników i hierarchów kościelnych  m.in.:  nuncjusz apostolski w Polsce – Salvatore Pennacchio, kard. Kazimierz Nycz oraz bp Romuald Kamiński.

(JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here