Rada Główna Instytutów Badawczych (RGIB) podsumowała 12 września trzy dekady prowadzonej przez ten czas działalności. Podczas jubileuszowego posiedzenia w auli Politechniki Warszawskiej wyróżnione zostały najlepsze instytuty badawcze, spośród 91 reprezentowanych w Radzie. Uroczystość była również okazją do uhonorowania instytucji współpracujących od 30 lat z RGIB. Okolicznościową statuetkę z rąk przewodniczącego Rady Głównej, prof. Henryka Skarżyńskiego, odebrała Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
– Przez te 30 lat uczestniczyliśmy aktywnie we wszystkich większych przedsięwzięciach mających na celu promocję badań naukowych, dokonań twórców techniki, zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań i technologii w gospodarce – podkreśla prezes Ewa Mańkiewicz – Cudny. – Braliśmy udział w dyskusji na temat tworzenia ustawy o instytutach badawczych, powstania Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz wielu ważnych inicjatywach i projektach, wnosząc do wspólnej debaty nasz merytoryczny wkład. W 39 stowarzyszeniach naukowo-technicznych zrzeszonych w FSNT-NOT mamy bowiem specjalistów z każdej dziedziny, dlatego nasza organizacja może być profesjonalnym wsparciem w takich działaniach.
Instytuty badawcze wchodzące w skład Rady Głównej wraz z zapleczem infrastrukturalnym stanowią ogromny potencjał naukowo badawczy, który przekłada się na wynalazki, innowacje i wdrożenia. – Wielu pracowników naukowych tych jednostek jest jednocześnie członkami naszych stowarzyszeń naukowo-technicznych. Są to połączenia o charakterze personalnym, które umożliwiają nam realizację zadań i wspólnego celu. Jest nim działanie na rzecz rozwoju nauki, techniki i gospodarki. Skupiamy się także na sprawach społecznych i środowiskowych, które mają w dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie – kontynuuje prezes federacji.
Działający w ruchu stowarzyszeniowym inżynierowie i technicy są praktykami, odpowiadającymi w przedsiębiorstwach za wprowadzanie nowoczesnych technologii i rozwój techniczny, sami także prowadzą swoje firmy. Połączenie tej praktyki i doświadczeń z wiedzą pracowników instytutów badawczych przynosi wymierne korzyści obu partnerom którzy biorą udział w wielu wydarzeniach organizowanych przez obie strony.
– Wyróżnienie honorowe i statuetka, którą otrzymaliśmy za dotychczasową działalność i wieloletnią współpracę zobowiązuje nas do tego, żebyśmy ją z równą aktywnością nadal kontynuowali i rozwijali – podsumowuje Ewa Mańkiewicz-Cudny. (JC)