Synergia nowatorskich technologii w zarządzaniu inteligentnymi budynkami

1803

Inteligentne budynki stały się już codziennością – kontrolowane warunki środowiskowe, oświetlenie czy energooszczędne pasywne rozwiązania to wszechobecny element powstającej architektury. Ponad 100 tys. mkw. obejmie najnowszy projekt Cavatina Holding S.A. Deweloper wdroży dedykowaną aplikację umożliwiającą nie tylko kompleksowe zarządzanie budynkiem, ale również przestrzenią i pracą pracowników. Z innowacji skorzysta ponad 15 tys. osób we flagowych inwestycjach na terenie Warszawy, Wrocławia i Katowic. Za wdrożenie odpowiedzialne będzie Zonifero z Grupy Kapitałowej TenderHut.

 Najnowszy trend w najmie nieruchomości komercyjnych przypomina bardziej model usługowy niż klasyczne rozwiązania spotykane do tej pory. Inteligentne zarządzanie nie tylko samym budynkiem, ale i najmowaną przestrzenią, poczynając od lobby poprzez przestrzenie wspólne czy sale konferencyjne i miejsca parkingowe, stanowi dziś nie tylko nowinkę, a konieczność dla nowoczesnych nieruchomości komercyjnych. Te i szereg innych funkcjonalności zawiera „Integral” – dedykowana aplikacja stworzona na podstawie najnowszego rozwiązania polskiej marki Zonifero, tworzącej zaawansowane oprogramowanie z obszaru PropTech.

Trzy kluczowe projekty

W najnowsze rozwiązanie technologiczne do zarządzania przestrzenią biurową i samym biurem zostaną wyposażone trzy kluczowe inwestycje polskiego dewelopera. Budynek Chmielna 89 w Warszawie nagrodzony w zeszłym roku tytułem „Best International Office Development” w międzynarodowym konkursie International Property Awards, wrocławski Carbon Tower oraz planowany w Katowicach Global Office Park to inwestycje, w których ponad 15 tys. pracowników na co dzień będzie mogło korzystać z najnowszych rozwiązań łączących technologię mobilną z Internetem Rzeczy. Łącznie ponad 100 tys. m kw. będzie zarządzanych z poziomu smartfona. Rozwiązanie zapewni najemcom kompleksowe i spersonalizowane plany przestrzeni, możliwość zarządzania światłem, aktywowaniem urządzeń, salami konferencyjnymi, a także dostępnymi miejscami parkingowymi.

Kompleksowa integracja

Inteligentne budynki stały się już codziennością – kontrolowane warunki środowiskowe, oświetlenie czy energooszczędne pasywne rozwiązania to wszechobecny element powstającej architektury. Jednak dla współczesnych najemców budynek przede wszystkim ma być interaktywny. Jak sprostać tym oczekiwaniom? – Dziś biuro to miejsce interakcji pomiędzy pracownikami, w którym nie tylko wykonuje się określone czynności, ale właśnie ma się możliwość wymiany pomysłów. Nakładając na to styl życia obecnego na rynku pokolenia, maluje się obraz oczekiwań w stosunku do nowoczesnego biura. Ma być interaktywnie i najlepiej z poziomu smartfona – tak w skrócie można zdefiniować panujące trendy – mówi Daniel Draga, Członek Zarządu, CFO w Cavatina Holding S.A. – Szukaliśmy rozwiązania, które nie tylko pozwoli na zarządzanie budynkiem, ale i da jego użytkownikom realną kontrolę nad powierzchnią, którą wynajmują – dodaje Draga.

Więcej niż smart

Planowane wdrożenie stanowi kompleksowe rozwiązanie zarówno dla administratora budynku, jak i jego użytkowników. Aplikacja ułatwia najemcom codzienne funkcjonowanie jeszcze zanim pojawią się w biurze. Użytkownik z poziomu własnego telefonu może np. zarezerwować miejsce parkingowe a następnie przy wjeździe otworzyć przez aplikację bramę garażową. Narzędzie poprowadzi gości najemcy do właściwego miejsca już z poziomu lobby, gdzie odbywa się systemowa rejestracja, a o przybyciu gościa automatycznie poinformowany zostanie zapraszający. Ciekawą funkcją jest także możliwość zgłaszania usterek lub zapotrzebowania na poszczególne materiały eksploatacyjne np. braku papieru w ogólnodostępnej kopiarce. – Dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji uczącej się nawyków jej użytkowników, aplikacja sama zasugeruje odpowiednie zmiany np. w systemie rezerwacji sali konferencyjnej. Kiedy okaże się, że duża sala konferencyjna w 80% wykorzystywana jest na spotkania nie większe niż 5 osób, to system zasugeruje podzielenie jej na pół bądź większe wykorzystanie mniejszych pomieszczeń – tłumaczy Thomas Birk, Członek Zarządu TenderHut odpowiedzialny za rozwój Zonifero. – Wszystko po to, aby oszczędzać cenny czas i pieniądze najemców – dodaje Birk.

Synergia technologii

Kooperacja dwóch polskich liderów, jakimi są Cavatina Holding oraz Grupa TenderHut, zapewnia nową jakość w stosunku do obecnych na rynku rozwiązań. Wymiana doświadczeń pomiędzy firmami zaowocowała unikalnym rozwiązaniem łączącym uniwersalność i modułowość poszczególnych funkcjonalności. Aplikacja „Integral” uwzględnia specyfikację danego budynku Cavatina, a bardziej wymagający najemcy będą mogli korzystać z aplikacji Zonifero Workplace wspierającej pracowników w codziennej pracy. Wdrożenie aplikacji oparte będzie o technologię Microsoft Azure zapewniającą bezpieczeństwo i nieprzerwany dostęp do aplikacji zarówno z poziomu komputera, jak i telefonu. – Mocną stroną naszego rozwiązania jest fakt, że aplikacja „Integral” jest kompatybilna z aplikacją Zonifero, która działa również poza obszarem naszych nieruchomości. Oznacza to, że właściciel firmy wynajmujący lokal w biurowcu Cavatina i posiadający oddziały w innych miastach może korzystać z funkcjonalności aplikacji, wdrażając Zonifero w swoich pozostałych lokalizacjach. W ten sposób ma dostęp do spójnego systemu zarządzania przestrzenią w całej firmie – tłumaczy Łukasz Zarębski, Head Of Marketing w Cavatina Holding.

Nowoczesna przestrzeń biurowa to przede wszystkim otoczenie sprzyjające wymianie myśli, spostrzeżeń i tworzeniu kreatywnych rozwiązań. Pracownicy szukają przyjaznych miejsc, stanowiących integralną część z ich zawodowym życiem, które w dzisiejszych czasach oparte jest o technologie mobilne. Racjonalne korzystanie z zasobów takich jak: biurka (hot desk) czy przechodnie miejsca parkingowe to elementy strategii Employer Branding i każdy pracodawca chcący przyciągnąć najlepszych, szuka właśnie takich rozwiązań. Cavatina wdrażając w swoich flagowych inwestycjach kompleksową aplikację spełniającą te oczekiwania udostępniła swoim najemcom kolejne narzędzie wspierające ich biznes. – Nowoczesny deweloper nie wynajmuje już samej powierzchni. To, co obecnie jest najważniejsze to komfort pracy. Stale analizujemy zmieniające się potrzeby zarówno naszych najemców, jak i rynku, co pozwala na szybkie reagowanie oraz zapewnienie najlepszych rozwiązań – podsumowuje Daniel Draga, Członek Zarządu, CFO w Cavatina Holding.

PropertyNews.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here