Przedsięwzięcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Technologie domowej retencji”, realizowane ze środków europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój, wkracza w decydującą fazę. Już wkrótce w domach jednorodzinnych wybranych partnerów zostanie bezpłatnie zainstalowany innowacyjny system do retencjonowania oraz oczyszczania wody deszczowej.
W przedsięwzięciu badawczo-rozwojowym „Technologie domowej retencji” od sierpnia ubiegłego roku czterech wykonawców opracowuje systemy do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej. Zbliża się czas, aby przetestować najlepsze rozwiązania w konkretnych domach jednorodzinnych.
Inicjatywa NCBR, spójna ze strategią Europejskiego Zielonego Ładu, pomoże oszczędzać wody głębinowe w Polsce i zmniejszyć rachunki za wodę. Głównym celem przedsięwzięcia „Technologie domowej retencji” jest opracowanie innowacyjnego systemu do magazynowania i oczyszczania wody deszczowej, który zminimalizuje pobór wody z wodociągu i zastąpi ją wodą deszczową, a także zmniejszy ilość ścieków oddawanych do kanalizacji.
Łapmy cenną deszczówkę
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możliwe będzie zbieranie i gromadzenie wody deszczowej, a następnie jej oczyszczanie, dezynfekowanie oraz mineralizacja. Tak przygotowana woda będzie zastępowała wodę wodociągową m.in. do mycia rąk, korzystania z prysznica, z toalety czy sprzątania. Retencjonowana woda pomoże także zadbać o zieleń w domu i ogrodzie, a jej nadmiar można będzie rozsączać w gruncie. Są nawet rozwiązania, dzięki którym możliwe jest także picie odpowiednio uzdatnionej wody.
Przedsięwzięcie „Technologie domowej retencji” jest realizowane przez NCBR ze wsparciem Funduszy Europejskich (Program Inteligentny Rozwój). Od sierpnia ubiegłego roku czterech wykonawców opracowuje już systemy do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej. To: Ecol Unicon z Gdańska, Irene Katarzyna Gieras z Krakowa, Politechnika Wrocławska i Waterhero z Warszawy.
Etap I, czyli opracowywanie systemów według autorskich rozwiązań, trwa do października 2022 roku. Po przeprowadzonych testach, zaplanowanych na listopad i grudzień 2022 roku, w etapie II (luty 2023 – sierpień 2023) dwaj wybrani wykonawcy, którzy uzyskają najlepsze wyniki w testach, będą instalować te systemy w dwóch wybranych przez NCBR domach jednorodzinnych.
Więcej na wnp.pl