Szanse i wyzwania stojące przed polskim rynkiem

840

Odbudowa gospodarki po pandemii, zielone inwestycje, cyfryzacja – wszystkie te, kluczowe z perspektywy świata biznesu i finansów tematy, poruszone zostały podczas siódmej edycji Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej. Przez dwa dni przedstawiciele banków, instytucji państwowych oraz przedsiębiorstw prywatnych dyskutowali o szansach i wyzwaniach stojącymi przed polskim rynkiem w najbliższych miesiącach i latach.

Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej po raz siódmy zgromadził przedstawicieli wszystkich kluczowych podmiotów i sektorów tworzących polski ekosystem finansowy. W debatach poświęconych strategicznym celom stojącymi przed krajową i globalną gospodarką brali udział reprezentanci największych banków komercyjnych, instytucji rządowych, think tanków. Kongres stanowił również okazję dla licznie przybyłych na wydarzenie przedsiębiorców – tak z dużych firm, jak i segmentu MŚP – do rozmowy z ekspertami, wymiany poglądów i doświadczeń oraz nawiązania nowych relacji biznesowych.

„Na początku tego roku bardzo niewiele osób zakładało, że w Polsce PKB wzrośnie powyżej 5 proc. – dziś jednak ta prognoza wydaje się realna. Należy jednak pokreślić, że w ostatnim czasie pojawiły się pewne czynniki ryzyka, które zagrażają osiągnięciu tego ambitnego celu. Najważniejszym z nich jest kryzys podażowy, wynikający z dużych wahań koniunktury i zerwania łańcucha dostaw. Średni czas oczekiwania na nowe półprzewodniki w Europie wzrósł nawet czterokrotnie, co negatywnie wpływa na nasze możliwości produkcyjne” – tłumaczył Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Dodał, że zarówno konsumenci, jak i producenci, odczuwają skutki kryzysu energetycznego w postaci skokowego wzrostu cen surowców, co z kolei napędza inflację. Jako podstawowy instrument dla utrzymania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w Polsce, pomimo opisanych przez siebie negatywnych, globalnych trendów, Paweł Borys wymienił przyspieszenie wzrostu inwestycji.

„Jeżeli zarówno w Polsce, jak i Europie zaobserwujemy odbicie inwestycji prywatnych i publicznych, to perspektywy wzrostu na 2022 i 2023 rok pozostaną optymistyczne. W tym kontekście cieszy decyzja Banku Gospodarstwa Krajowego o uruchomieniu Programu Inwestycji Strategicznych. Na poziomie lokalnym sfinansowanych zostanie kilkaset projektów o wartości ponad 20 mld złotych. Nie należy zapominać również o wysiłkach instytucji rządowych wspierających przedsiębiorców czy to w postaci środków pieniężnych, czy to gwarancji finansowania inwestycji, a także o zaangażowaniu i poczuciu odpowiedzialności całego systemu bankowego w Polsce” – zaznaczył prezes PFR.

Osiem paneli dyskusyjnych zorganizowanych w ramach Kongresu dotyczyło kolejno: realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, wdrażania standardów ESG, cyfryzacji gospodarki, pobudzania popytu inwestycyjnego, przyszłości rynku energetycznego, ekonomicznych skutków pandemii oraz zarządzania ryzykiem kredytowym, interwencjonizmu państwowego. Zgodnie z intencja organizatorów, pokryły one wszystkie obszary kluczowe zarówno z perspektywy sektora bankowego, jak i prywatnych firm – dyrektorów finansowych, menadżerów, specjalistów.   (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here