Sześć projektów z Polski powalczy o główną nagrodę w konkursie World Architecture Festival 2019

665

Organizatorzy konkursu World Architecture Festival 2019 ogłosili tzw. krótką listę realizacji i koncepcji z całego świata, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu. Osobno skategoryzowano obiekty zrealizowane i osobno projekty architektoniczne. Wśród 534 nominowanych, w 33 kategoriach tematycznych, znalazło się sześć projektów z Polski. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w dniach 4 – 6 grudnia br. w Amsterdamie.

World Architecture Festival odbywa się etapami. Z nominowanych propozycji jury wybiera laureata, czyli Najlepszy Budynek Świata 2019. Trzy lata temu nagroda trafiła w ręce polskiego architekta – Roberta Koniecznego za realizację Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.

Oto trzy realizacje z Polski na tzw. krótkie liście:

Wodny Park Tychy, projekt Grupa Projektowa TKHolding (kategoria: Produkcja Energii i Recykling)

Grupa projektowa TKHolding została założona przez arch. Andrzeja Truszczyńskiego oraz arch. Pawła Kobierzewskiego. W jej skład wchodzą biura architektoniczne Schick Architekci oraz DreamWorlds. To oni właśnie zaprojektowali Wodny Park Tychy, który działa w synergii z oczyszczalnią ścieków służącą jako elektrociepłownia, tworząc samowystarczalny system energetyczny, wytwarzający energię dla miasta. Koncepcja ta pozwala obiektowi, który zazwyczaj zużywa ogromne ilości energii, służyć nie tylko jako miejsce rozrywki, ale także służyć społeczeństwu.

Architektura obiektu, inspirowana płynnymi formami pobliskiego jeziora Paprocańskiego oraz nawiązująca do symboli yin-yang została tak opracowana, aby nadać spójności różnym funkcjom, których celem jest relaks, sport, rekreacja, zabawa oraz edukacja. Główna bryła obiektu podzielona została na dwie zaplecione części – basenową oraz usług towarzyszących. Jej uzupełnienie stanowią krzywoliniowe formy strefy surfingu oraz dominanty skrywającej wieżę zjeżdżalni. Zarówno zewnętrze jak i wnętrze, przeplecione jest miękkimi liniami, które wzajemnie się uzupełniają i przenikają. Fasada została wykończona niespotykanym dotąd materiałem typu „kameleon”, który na krzywiznach obiektu zmienia barwy w zależności od pory dnia, pogody czy też punktu obserwacji, powodując, iż nigdy nie wygląda on tak samo.

Kompleks magazynowo-biurowy firmy Bialmed w Piszu, projekt 3XA (kategoria: Produkcja Energii i Recykling)

Obiekty zostały zaprojektowane w prostym, nowoczesnym i eleganckim wydaniu, bez przesycenia zbędnym detalem architektonicznym. Architekci postawili na zrównoważoną kolorystykę bryły z przewagą szarości oraz brązu. Ważnym założeniem projektowym było wprowadzenie akcentu drewna, które będzie ciepłym elementem w elewacji budynku, przełamie szarość elewacji i nawiąże do sąsiedztwa działki, czyli zielonego krajobrazu pobliskich drew i lasów. W realizacji zastosowano odnawialne źródła energii w postaci gruntowej pompy ciepła i fotowoltaiki.

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, projekt pracowni: BAAS, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe (kategoria: Uczelnie wyższe i placówki badawcze)

Nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego nawiązuje do tradycyjnej śląskiej architektury i charakterystycznej czerwonej cegły. Jego specyfiką jest wtłoczenie między stare kamienice i połączenie nowej zabudowy z istniejącą. Częścią fasady jest historyczna ceglana elewacja dawnej fabryki żarówek, którą uzupełnia ażurowa konstrukcja z pustaków ceramicznych.

Obiekt, którego powierzchnia wynosi 4,8 tys. mkw., mieści się w pobliżu obecnego kampusu uniwersyteckiego, przy ul. św. Pawła. Budynek zaprojektowano na planie prostokąta z wewnętrznym atrium. W zależności od strony jest on jedno-, dwu- i czterokondygnacyjny.

Oto trzy projekty architektoniczne ( tzw. „Future projects”) z Polski na tzw. krótkie liście:

Koncepcja Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, projekt pracowni Kuryłowicz & Associates (kategoria: Infrastruktura).

Dworzec metropolitalny w Lublinie; projekt Tremend (kategoria: Infrastruktura)

Przedszkole 3.0 Smart HUB we Wrocławiu, projekt firmy W.P.I.P. w ramach własnej Pracowni Architektonicznej oraz Działu Badań i Rozwoju (kategoria: Edukacja)

Autorom gratulujemy nominacji. Więcej na propertydesign.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here