Sześć uczelni nagrodzonych w konkursie ELSEVIER Research Impact Leaders Award

739

Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Lubelska, Politechnika Łódzka, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego to tegoroczni zwycięzcy konkursu ELSEVIER Research Impact Leaders Award. Nagrody te otrzymują uczelnie, których badania wnoszą największy wkład w postrzegalność (visibility) polskiej nauki na świecie.

Kapituła Nagrody bierze pod uwagę wzrost liczby publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych, publikacje z udziałem zagranicznych współautorów oraz wskaźnik cytowań w danej dyscyplinie.

Przyznawane są w sześciu szerokich dyscyplinach (według klasyfikacji OECD): obszarze nauk rolniczych i przyrodniczych, inżynieryjnych i technicznych, humanistycznych, nauk o zdrowiu i medycznych, nauk ścisłych oraz społecznych. Przy wyłanianiu zwycięzców brane są pod uwagę wzrost liczby publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych, publikacje z udziałem zagranicznych współautorów oraz wskaźnik cytowań w danej dyscyplinie.

W obszarze nauk rolniczych i przyrodniczych (Agricultural Sciences) zwyciężyła Politechnika Łódzka. Nominowane były także: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i Uniwersytet Rzeszowski.

Uniwersytet Jagielloński zwyciężył w kategorii nauk o zdrowiu i medycznych (Medical Sciences). W najlepszej trójce uwzględniono także: Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

W kategorii nauk humanistycznych (Humanities) najlepszy okazał się SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. W gronie nominowanych były również: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Uniwersytet Warszawski okazał się najlepszy w kategorii nauk ścisłych (Natural Sciences). Nominowane były także: Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersytet Zielonogórski.

Politechnika Lubelska wygrała w obszarze nauk inżynieryjnych i technicznych (Engineering and Technologies). Wśród nominowanych w tej kategorii znalazły się także: Uniwersytet Śląski w Katowicach i Uniwersytet Zielonogórski.

Z kolei Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego wygrała w obszarze nauk społecznych (Social Sciences). Oprócz niej nominowano: Politechnikę Częstochowską i Politechnikę Gdańską.

ELSEVIER Research Impact Leaders Award, przyznana po raz pierwszy w roku 2016, jest częścią światowej inicjatywy Elsevier, mającej na celu wspomaganie badań oraz rozwoju nauki.

Nagrody wręczono w Warszawie, podczas czwartej konferencji z cyklu „Polskie uczelnie w światowej perspektywie – Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą”. Konferencja zorganizowana została przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” w ramach programu „International Visibility Project” prowadzonego wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Elsevier to globalna firma zajmująca się m.in. analizą informacji. Stworzyła takie platformy naukowe, jak Scopus czy SciVal.

Więcej na naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here