Sztuczna inteligencja – nadzieje i obawy. Konferencja w Łomży

372

Województwo Podlaskie chce być liderem w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w rozwoju gospodarczym. O tym, jak się zmierzyć z nowymi wyzwaniami i technologiami rozmawiali w Łomży 14 marca uczestnicy VII Forum Społeczno-Gospodarczego „Filary rozwoju – sztuczna inteligencja i cyfryzacja”.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polską Fundację Filary Rozwoju, Fundację Foton, i Miasto Łomża. Przedmiotem wystąpień gospodarzy, zaproszonych gości, prelegentów i panelistów była rola i znaczenie sztucznej inteligencji w życiu codziennym.

Uczestnikami międzynarodowej konferencji byli samorządowcy, przedstawiciele środowisk gospodarczych, świata nauki, instytucji i organizacji tworzących otoczenie biznesu oraz liczna grupa gości m.in. z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Węgier, Włoch.   Tegoroczna edycja okazała się niezwykle interesująca, skupiając się na kluczowych aspektach sztucznej inteligencji i cyfryzacji jako fundamentach rozwoju.   

W dyskusji panelowej prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, kierownik katedry Pedagogiki Ogólnej i Dydaktyki WNP UKSW i prezes Warsaw New Tech University Foundation skoncentrował się na realnych możliwościach, oczekiwaniach i wyzwaniach, jakie w dobie transformacji cyfrowej przynosi rozwój AI dla nauki, edukacji, życia społecznego i gospodarki. W kontekście zastosowania sztucznej inteligencji zwrócił szczególną uwagę  na aspekty etyczne i prawne, podkreślając równocześnie rolę edukacji w zmieniającym się świecie.

Prelegenci w swoich wystąpieniach wskazywali, że w cyfryzacji gospodarki konieczna jest współpraca samorządów, organizacji pozarządowych (NGO,s) biznesu i uczelni. Dyskutowano o potrzebie  zastosowania sztucznej inteligencji w usługach na rzecz mieszkańców i działalności gospodarczej.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, wskazywali, że województwo podlaskie chce skupiać działania na rzecz sztucznej inteligencji przede wszystkim w  obszarze przemysłu rolno- spożywczego, metalowo- maszynowego i szkutniczego, ekoinnowacji oraz w sektorze medycznym i nauk o zdrowiu.

Przykładem wykorzystania sztucznej inteligencji w praktyce dla poprawy standardu życia społecznego jest m.in. system pozwalający orientować się w przestrzeni miejskiej osobom niewidzącym czy możliwość sterowania  komputerem za pomocą ruchów głowy i oczu osobom niepełnosprawnym ruchowo.  

Źródło: Urząd Marszałkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here