Sztuczna inteligencja wykorzystywana do diagnozowania chorób oczu

1150

Z zapoczątkowanego w województwie lubelskim w ramach pilotażowego  projektu  naukowo-badawczego telemedycznego badania wzroku, w ciągu trzech dni skorzystało 116 osób. Pacjentów badano po mszy w parafii w Garbowie, następnie w urzędzie gminy w Jastkowie oraz w przychodni lekarza rodzinnego w miejscowości Wysokie. Do badania wzroku wykorzystano  najnowocześniejszą na świecie  kamerę cyfrową. Wyniki potwierdziły, że co czwarta osoba nie wiedziała o swojej chorobie oczu.

U osób przebadanych w wieku od 28 do 88 lat twierdzono m.in. początkowy stan zaćmy lub jaskry oraz podejrzenie czerniaka naczyniówki. Około 15 pacjentów zostało skierowanych na dalsze badania okulistyczne lub leczenie – informuje prof. Robert Rejdak, szef kliniki okulistyki SPSK1. Do telemedycznego badania wzroku po raz pierwszy na świecie wykorzystaliśmy kamery najnowszej generacji.

Ten sprzęt umożliwia bardzo szybkie badanie dna oka. Pozwala na wykonanie błyskawicznego zdjęcia w technice cyfrowej z użyciem metody angio-OCT. Trwa to 10 sekund. Okuliści nie muszą rozszerzać źrenic za pomocą kropli. – Analizowanie efektów badania przez sztuczną inteligencję trwa 40 sekund . Są to specjalne programy komputerowe, które wykrywają cechy charakterystyczne  dla chorób wzroku. Wynik dostępny jest praktycznie od ręki. Wszystko razem trwa zaledwie minutę – wyjaśnia prof. Rejdak.

Kolejny etap pilotażowego projektu rozszerzy zakres badań o inne polskie ośrodki, np. w Warszawie, Białymstoku i Toruniu. – Będziemy starać się o upowszechnienie tej metody. Staramy się rozmawiać z Ministerstwem Zdrowia oraz NFZ w sprawie sfinansowania tych procedur – dodaje lubelski okulista.

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie i prof. Marco Zarbina z New Jersey Medical School, który specjalizuje się w leczeniu chorób siatkówki i jest współtwórcą systemów telemedycznych w USA. Projekt naukowo – badawczy realizowany jest w ramach grantu Fundacji Fulbrighta. (info)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here