Szwaczki amatorki

1311

W Warszawie, zwłaszcza na Targówku, głośno było na temat trudnej sytuacji Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Zaczęło się od jednego lekarza i jednego pacjenta z objawami COVID-19. W tym momencie liczba chorych pacjentów i pracowników szpitala przekroczyła liczbę 100 zarażeń, 3 oddziały zostały zamknięte oraz 300 pracowników wzięło zwolnienie. Dodatkowo brakuje maseczek, rękawiczek i strojów ochronnych dla personelu. W tej dramatycznej sytuacji mieszkańcy Targówka postanowili podjąć inicjatywę, aby wesprzeć Szpital Bródnowski.

Akcję „Targówek szyje maseczki dla Szpitala Bródnowskiego” zainicjowały ok. trzy tygodnie temu dwie mieszkanki Targówka Joanna Wojszcz i Katarzyna Klass. Stworzyły wydarzenie na Facebooku, na którym zachęcały do dołączenia i promowania przedsięwzięcia.

– Inicjatywa szycia maseczek powstała z potrzeby serca. Kiedy wybuchła epidemia dałyśmy na fb ogłoszenie, szukając osób potrafiących szyć na maszynie. Już po pierwszej informacji zgłosiło się do nas wielu chętnych. – mówi organizatorka Joanna Wojszcz.

Na początku uczestniczyło w niej zaledwie kilka osób i instytucji, ale grono szybko się poszerzyło. Zaangażowali się m.in. harcerze i Stowarzyszenie Targówek w Spódnicy. Fundacja „Onko-Rejs-Wybieram życie” zrobiła zbiórkę i przekazała kwotę 500 zł, za którą zostały kupione materiały. Wielu mieszkańców udostępniło maszyny do szycia, podarowało tkaniny, nici i tasiemki. Inni pomagają w transporcie i logistyce.

– W naszym „łańcuszku dobrej woli” szyje około 30 „szwaczek-amatorek”, jest 10 kierowców, są panie „tasiemkowe”, które przygotowują tasiemki czy gumki, są osoby, które kroją tkaniny. Jest również sztab logistyczny, który koordynuje całość. – kontynuuje pani Joanna.

Uczestnicy przekazali kilkaset sztuk maseczek ochronnych dla personelu Szpitala Bródnowskiego. Jednak zaangażowanych było coraz więcej, a o pomoc apelowało więcej instytucji. W związku z tym organizatorki postanowiły objąć wsparciem również inne miejsca.

– Tylko w czasie ostatnich dwóch tygodni przekazałyśmy bezpłatnie ponad 3.000 maseczek do Szpitala Bródnowskiego, OPS Targówek, ZOZ Poborzańska, Centrum Onkologii im. M. S. Curie, Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci, Ośrodka Hospicjum Domowe – Tykocińska, Caritas Poborzańska. Dzisiaj do naszych „klientów” dołączyła Policja. – opisuje na fb 4 kwietnia organizatorka.

Mimo ogromu pracy i czasu włożonego w tę inicjatywę, uczestnicy nie poddają się i kontynuują swoje działania. Wsparcie dla funkcjonariuszy, którzy ryzykują swoje życie i zdrowie, aby walczyć z pandemią, jest niezbędne i godne podziwu.

Autorka: Barbara Batkowska, studentka dziennikarstwa na UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here