Tajemnicze naklejki na produktach w sklepach

978

Aktywiści wzięli sprawy w swoje ręce. W weekend w sieciach sklepów spożywczych w wybranych miastach Polski, klienci mogli zobaczyć na żywności tajemnicze naklejki z hasłem #UkrytySkładnik, zwracające uwagę na łamanie praw pracowniczych, zatruwanie gleby i wód gruntowych pestycydami albo odbieranie ziemi lokalnym społecznościom.

9 października rozpoczął się Tydzień Akcji „Nasza Żywność. Nasza Przyszłość”, podczas którego Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie wraz z aktywistami apeluje o poparcie silnego prawa unijnego pociągającego firmy do odpowiedzialności! O szczegółach akcji przeczytać można na stronie: www.ekonsument.pl/UkrytySkladnik

Dołącz do akcji #UkrytySkładnik i domagaj się silnej dyrektywy unijnej.

Wiążące regulacje prawne są kluczem do zagwarantowania godnych warunków pracy oraz ochrony środowiska i klimatu: mogą sprawić, że koncerny będą pociągane do odpowiedzialności za szkody, które powodują w swoich łańcuchach dostaw. Skuteczne unijne prawo zharmonizuje przepisy we wszystkich państwach członkowskich UE i stworzy uczciwe warunki dla wszystkich podmiotów, takie, według których ochrona praw człowieka i środowiska jest obowiązkowa.

Żądamy silnego ustawodawstwa dotyczącego obowiązku należytej staranności w zakresie praw człowieka. Ze względu na skalę naruszeń praw człowieka i praw pracowniczych, degradacji środowiska oraz zawłaszczania ziemi i przymusowych wysiedleń w łańcuchach dostaw koncernów rolno-spożywczych, firmy te należy zaliczyć do przedsiębiorstw wysokiego ryzyka. Proces przygotowawczy trwa od marca 2020 roku.

Organizatorzy kampanii zachęcają do wysłania apelu do komisarzy Reyndersa i Bretona oraz do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej i przekazania, że JUŻ TERAZ musimy chronić prawa człowieka i środowisko za pomocą skutecznego ustawodawstwa w sprawie należytej staranności! BEZ DALSZYCH OPÓŹNIEŃ.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie (FKO) jest ogólnopolską organizacją działającą na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie.

Więcej informacji: www.ekonsument.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here