Tarcza samorządowa wesprze budżety JST

1156

W Dniu Samorządu Terytorialnego w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu tzw. tarczy 4.0, która przewiduje m.in. osłonowe rozwiązania dla jednostek samorządu terytorialnego (JST). Projekt tych przepisów Ministerstwo Rozwoju przygotowało w dialogu z samorządowcami, czytamy w komunikacie resortu. Samorządy – w związku z pandemią COVID-19 – odnotowują obecnie spadek wpływów m.in. z tytułu podatków, dlatego chcemy wesprzeć ich budżety – deklaruje wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Jak wskazuje: – 27 maja obchodzimy ważny dzień dla polskiej demokracji,  świętujemy odrodzenie samorządu terytorialnego. 30 lat temu odbyły się pierwsze wolne wybory samorządowe w powojennej Polsce. Reforma samorządowa jest bezsprzecznie oceniana jako jedna z najlepiej wykonanych reform po 1989 roku. Czujemy się współtwórcami tych reform i jesteśmy z nich dumni. Dlatego szczególnie dziś w dobie kryzysu chcemy samorządom pomagać, temu służy przygotowana przez nas tarcza samorządowa.

Pakiet tarczy samorządowej przewiduje m.in.:

• Podwojenie udziału powiatów, w tym miast prezydenckich, w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa. Teraz będzie trafiała do nich co druga, nie co czwarta złotówka.

•  Wprowadzenie w 2020 r. możliwości nierównowagi strony bieżącej budżetu JST dodatkowo o wartość faktycznego ubytku w dochodach podatkowych (z PIT, CIT, podatków lokalnych: od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych, opłaty skarbowej, PCC, opłaty uzdrowiskowej i miejscowej) będącego skutkiem wystąpienia COVID-19.

• Złagodzenie w 2020 r. reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych jednostki (katalog jak wyżej), wynikającego z wystąpienia epidemii COVID-19.

• Wprowadzenie możliwości przesunięcia na kolejne miesiące wpłat do budżetu państwa dokonywanych przez jednostki o ponadprzeciętnych dochodach podatkowych. Raty janosikowego przypadające w czerwcu i lipcu 2020 r. miasta będą mogły zapłacić w drugim półroczu 2020 r. Przykładowo Wrocław równowartość dwóch rat janosikowego (za czerwiec i lipiec), tj. 15 514 367,00 zł. czy Warszawa równowartość dwóch rat janosikowego (za czerwiec i lipiec), tj. 201 463 392,67 zł.  będą mogły zapłacić w drugim półroczu 2020 r.

• Uelastycznienie wydatkowania środków z tzw. funduszu korkowego w 2020 r. Pieniądze z tego funduszu będzie można przeznaczyć na przeciwdziałanie i łagodzenie skutków COVID-19.

•  Wprowadzenie możliwości wcześniejszego przekazywania w 2020 r. rat części oświatowej, wyrównawczej, równoważącej i regionalnej subwencji ogólnej, co poprawi płynność JST. Z subwencji ogólnej za czerwiec miasta otrzymają, przykładowo: Kraków: 80 153 038 zł, Gdynia: 21 926 365 zł, a Komorniki: 2 435 789 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here