Specjalizująca się w technice mikrofalowej i sensorycznej spółka Medisensonic, która tworzy nowatorskie rozwiązania do bezinwazyjnej diagnostyki medycznej i stomatologicznej, została nominowana do ogólnopolskiej nagrody gospodarczej AMBASADOR INNOWACYJNOŚCI. Nominację przyznano za wkład firmy w rozwój innowacji, za przyszłościowe i nieszablonowe myślenie, pionierskie projekty oraz nowe idee i przełomowe rozwiązania. Nowatorskie urządzenia rozwijane w spółce wpływają nie tylko na budowanie pozytywnego wizerunku polskich innowacji, ale wyprzedzają również światowe trendy. Laureatów nagrody wybierze wkrótce kapituła programowa.
Źródłem sukcesu polskiej firmy jest konsekwentnie realizowana strategia działania, zainicjowana przez współzałożyciela i prezesa Medisensonic Roberta Gromadę wraz ze wspólnikiem dr hab. Inż. Zenonem Szczepaniakiem oraz profesjonalizm i synergia kompetencji interdyscyplinarnego zespołu. Każdy z produktów opracowanych przez wybitnych naukowców i inżynierów przed wprowadzeniem na rynek przechodzi kompleksowe badania kliniczne. Do przełomowych wyrobów medycznych spółki należy m.in. sensoryczny materac do wykrywania groźnego dla życia bezdechu sennego z funkcją terapeutyczną, urządzenie stomatologiczne do badania żywotności zębów, glukometr do bezinwazyjnego pomiaru poziomu cukru, ciśnieniomierz do ciągłego obrazowania i monitorowania funkcji życiowych oraz automatyczny skaner do diagnozowania jamy ustnej.

SOREST – materac do diagnostyki zaburzeń snu
Innowacyjne urządzenie firmy Medisensonic spowoduje przełom w diagnostyce i terapii bezdechu sennego, który może prowadzić do powstania poważnych schorzeń i przewlekłych chorób m.in.: udaru, zaburzeń rytmu i niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, depresji, a także problemów z potencją.
Materac SORSET wyposażony w niewidoczną powłokę sensorów najnowszej generacji, mikrofony, mikroradary śledzące ruchy klatki piersiowej, stale monitoruje jakość snu, szczególnie fazy chrapania i bezdechu. Po ich wykryciu, dzięki wbudowanemu mechanizmowi, stymuluje zmianę pozycji ciała śpiącego, która ułatwia mu złapanie powietrza i ograniczenie chrapania i przerwanie występującego bezdechu. W ten sposób materac nie tylko usprawnia długoterminowe leczenie, ale także gwarantuje bezpieczeństwo, które jest kluczowe dla osób cierpiących na to groźne schorzenie. Niezależnie od funkcji diagnostyczno-terapeutycznej materac wyposażony jest również w nowatorską technologię z wbudowanym mechanizmem masażu.
Do korzystania z materaca potrzebny jest jedynie standardowy smartfon z Bbluetooth, a aplikacja działa zarówno w środowisku Android, jak i iOS. Użytkownik może za jej pomocą śledzić parametry swojego snu, zmiany w nich zachodzące oraz postępy w leczeniu. Dane zebrane w ten sposób można przekazać lekarzowi. Aplikacja mobilna i webowa w trybie ciągłym monitoruje oprócz jakości snu i faz chrapania i bezdechu w integracji z innymi urządzeniami także najważniejsze parametry życiowe jak tętno, ciśnienie tętnicze i saturację krwi.
To wszystko sprawia, że materac SOREST, który w 2023 roku znajdzie się na rynku, jest wynalazkiem, który nakreśla zupełnie nową wizję diagnostyki, nie tylko w specjalistycznych ośrodkach opieki zdrowotnej, ale także w warunkach domowych.

Diagnozowanie żywotności zębów
Urządzenie firmy Medisensonic do pomiaru i oceny przepływu krwi w miazdze zębowej jest alternatywą dla stosowanego obecnie zbyt kosztownego i skomplikowanego w użyciu dla wielu gabinetów stomatologicznych przepływomierza laserowego. Do przeprowadzenia badania w bardzo małym obiekcie, jakim jest tkanka miazgi zęba, technika mikrofalowa jest bardziej precyzyjną i użyteczna w porównaniu z laserową. Dzięki zastosowanym biosensorom metoda diagnostyczna jest efektywniejsza w ocenie żywotności zęba i bardziej komfortowa w użytkowaniu dla stomatologa. Stomatolodzy testujący w ramach badań klinicznych urządzenie opracowane przez firmę Medisensonic, docenili już przydatność i skuteczność działania tego urządzenia w praktyce.

Automatyczny skaner wewnątrz ustny
Dostępne na rynku skanery manualne do diagnozowania jamy ustnej ułatwiające proces j rekonstrukcjię uzębienia nie gwarantują powtarzalności prowadzonego badania. Precyzję zbierania danych zapewni natomiast automatyczny skaner, umieszczony w ustach pacjenta, nad konstrukcją którego pracuje zespół ekspertów w firmie Medisensonic oraz w spółce-córce Deventiv. Wykonanie badania przy użyciu automatycznego skanera diagnostycznego, pozwoli na szybkie i bardzo dokładne i powtarzalne obrazowanie zębów i dziąseł, bez aktywnego zaangażowania obsługi tj. stomatologa lub higienistki stomatologicznej. W efekcie pracy urządzenia powstanie trójwymiarowy model jamy ustnej w formie pliku komputerowego, niezbędnego do planowania leczenia stomatologicznego, a w tym leczenia protetycznego, implantologicznego i ortodontycznego wraz z projektowaniem geometrii protez, szablonów implantologicznych i aparatów ortodontycznych. Odbiorcami gotowego produktu będą przychodnie i gabinety stomatologiczne oraz pracownicy zakładów protetycznych.

Ciśnieniomierz bez rękawa
Będzie urządzeniem przeznaczonym do ciągłego i bezinwazyjnego pomiaru ciśnienia krwi bez potrzeby użycia niewygodnego pompowanego mankietu. Metoda pomiaru będzie wykorzystywać analizę zmian czasu rozchodzenia się fali przepływu krwi w tętnicach spowodowanej pracąuderzeń serca. W tym celu zastosowane zostaną miniaturowe i wygodne w noszeniu sensory biopotencjałów, mierzących elektryczny impuls związany z aktywnością serca oraz multispektralny sensor pulsu i saturacji. Urządzenie będzie wykonane w formie opaski noszonej na ręce z dodatkowym przewodem i elektrodami zakładanymi na ramię.
Wyzwaniem dla konstruktorów jest opracowanie miniaturowych sensorów, energooszczędnej bezprzewodowej strumieniowej transmisji danych, skutecznych algorytmów przetwarzania danych oraz zapewnienie pomiaru ciągłego bez potrzeby użycia drugiej ręki. Za pośrednictwem telefonu komórkowego urządzenie będzie się łączyło z bazą danych gromadzonych w chmurze, dostępnych dla lekarza i osoby korzystającej z urządzenia.

Glukometr nieinwazyjny
Obecnie w firmie trwają też prace nad stworzeniem glukometru do całkowicie bezinwazyjnego, czyli bez nakłuwania, pomiaru poziomu cukru we krwi organizmie. Użyte zostaną innowacyjne mikrofalowe techniki pomiarowe, które w tym zastosowaniu nie posiadają ograniczeń typowych dla technik spektroskopii optycznej. Urządzenie nie będzie posiadać igieł lub wymiennych elektrod, co spowoduje znaczne obniżenie kosztu używania wyrobu dla pacjenta, w stosunku do znanych z rozwiązań inwazyjnych czujników typu CGMS/FGMS.
Układy mini sensoryczne do pomiarów parametrów życiowych
Podobnym, ambitnym oraz niezwykle potrzebnym klinicznie projektem jest wykorzystanie mikrofalowych technik sensorycznych do diagnostyki obrzęku płuc w niewydolności serca oraz pomiaru częstotliwości oddechu i rytmu serca. Pomiary mogą być realizowane w sposób nie tylko bezinwazyjny ale również bezkontaktowy. Rodzina rozwiązań układów czujników mikroradarowych opracowywana w Medi pozwala na zastosowanie w takich przypadkach.
Zespoły badawczo – rozwojowe w spółce angażują się w bardzo ambitne projekty, wykorzystując coraz to nowe pomysły współpracujących ekspertów naukowych oraz prof. Zenona Szczepaniaka, wybitnego specjalisty w dziedzinie technik mikrofalowych, stosowanych w diagnostyce medycznej.
Nowatorskie technologie do diagnostyki medycznej i stomatologicznej opracowane przez spółkę Medisensonic z wykorzystaniem technik mikrofalowych nie tylko nadążają za światowymi trendami, ale niejednokrotnie również je wyprzedzają.