Technologie kwantowe zrewolucjonizują obszar cyberbezpieczeństwa

1041

W najbliższych latach Europa i cały świat na pewno intensywnie będą rozwijać technologie kwantowe. Trzy główne nurty technologii kwantowych, które są rozwijane, to komunikacja kwantowa, komputery kwantowe, które służą do przeprowadzania obliczeń kwantowych, oraz metrologia kwantowa służąca różnego rodzaju pomiarom, np. w świecie medycyny – wymienia w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Tadeusz Kocman, kierownik ds. rozwoju biznesu w SYDERAL Polska.

W komunikacji kwanty są gwarantem bezpieczeństwa szyfrowanych danych. Projekt związany z tym obszarem jest od kilku lat realizowany przez Komisję Europejską w ramach programu European Quantum Communication Infrastructure. Inicjatywa ma na celu zbudowanie bezpiecznej infrastruktury komunikacji kwantowej, która obejmie całą Unię Europejską, w tym jej terytoria zamorskie.

Kraje uczestniczące w projekcie współpracują z Komisją Europejską i Europejską Agencją Kosmiczną w projektowaniu, opracowywaniu i wdrażaniu EuroQCI. Pełna funkcjonalność ma być osiągnięta do 2027 roku. W ramach prac naziemnych opracowywane są usługi dotyczące dystrybucji klucza kwantowego, będącego niezwykle bezpieczną formą szyfrowania. Do tworzenia tych kluczy potrzebny jest kontroler źródła splątania kwantowego. Nad takim kontrolerem pracuje właśnie SYDERAL Polska.

– W świecie cyberbezpieczeństwa korzystamy z rozwiązań fizyki kwantowej, czyli prawa mówiącego, że jeśli mamy splątaną parę fotonów, to odczyt jednego z nich zaburza również stan tego drugiego z pary. Prawo o nieklonowaniu fotonów również sprawia, że nie możemy podsłuchać takiego komunikatu przesłanego poprzez strumień splątanych fotonów w sposób, który nie ujawniłby, że ta wiadomość była podsłuchana. Dodatkowo idealna losowość procesów kwantowych zapewnia również idealne bezpieczeństwo – wyjaśnia ekspert z SYDERAL Polska.

Kraje uczestniczące w europejskim projekcie zaczynają też projektować i budować sieci komunikacji kwantowej. Planują też połączenia transgraniczne z innymi sieciami, które będą działać na ziemi i w kosmosie.

Więcej na newseria.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here