Technologie w branży księgowej

901

Księgowi w Polsce korzystają z ponad 40 różnorodnych programów do fakturowania. Poza nimi istnieje wiele systemów i narzędzi, które umożliwiają realizację innych zadań. Jak w dobie cyfryzacji  zadbać o dobry start w branży księgowej? Absolwenci rachunkowości i finansów mają nie lada orzech do zgryzienia. Nowoczesne technologie opanowały branżę. Stawiają przed nimi nowe wyzwania i mogą być powodem problemów z określeniem swojej ścieżki zawodowej.

Zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów do spraw finansów i rachunkowości ciągle rośnie. To dlatego coraz więcej młodych osób uważa ten kierunek za dobrze rokujący. Absolwenci studiów mogą podjąć pracę w wielu branżach. Bankowości i ubezpieczeniach, rachunkowości, zarządzania finansami, w branży podatkowej itp. W trakcie nauki studenci przyswajają również wiedzę z psychologii, prawa i coraz częściej – z IT. Jest to więc kierunek interdyscyplinarny, który kompleksowo przygotowuje do pracy w zawodzie.

Od absolwentów studiów, szukających pierwszej pracy w branży księgowej, pracodawcy oczekują co najmniej podstawowej znajomości popularnych programów księgowych. Nawet jeżeli taki wymóg nie zostanie postawiony w ofercie pracy, doświadczenie w obsłudze systemów księgowych będzie niepodważalnym atutem, który może postawić kandydata kilka kroków przed konkurencją.

– Współczesna branża księgowa jest bardzo dynamiczna nie tylko z uwagi na częste zmiany w przepisach, ale również z powodu jej cyfryzacji. Firmy i biura rachunkowe wdrażają nowe aplikacje i systemy, które wspierają je w codziennym wykonywaniu obowiązków. Z drugiej strony producenci rozwiązań IT wciąż przygotowują nowe funkcjonalności, które automatyzują pracę księgowych i dają im czas na poszerzanie wiedzy i poznawanie zmieniających się przepisów. Tego trendu nie da się już zatrzymać, dlatego młodzi ludzie, którzy chcą zadomowić się w branży finansowej, muszą przykładać szczególną wagę do nauki obsługi narzędzi informatycznych – mówi Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Cyfryzacja księgowości wpłynęła na rynek pracy. Widać to choćby w zakresach obowiązków, jakie są przypisane do poszczególnych zawodów. Firmy wdrażają nowe rozwiązania technologiczne, coraz więcej stanowisk bazuje więc przede wszystkim na umiejętności zarządzania nimi.

Nowoczesne aplikacje zastępują człowieka w wielu codziennych zadaniach. Księgowość przyszłości nie będzie związana z samodzielnym wykonywaniem obliczeń i wprowadzaniem danych do systemu. Te zadania już od dawna wykonują za nas komputery (np. inteligentna  technologia OCR, czyli Optical Character Recognition, która rozpoznaje znaki i automatycznie przenosi je do programu). Do obowiązków specjalistów w branży będzie należeć koordynowanie procesów cyfrowych i obsługa smart-systemów.

– Warto pamiętać, że niektórzy producenci oprogramowania dla księgowych i biur rachunkowych udostępniają bezpłatne wersje swoich narzędzi. Dzięki temu studenci i świeżo upieczeni absolwenci mogą bez problemów zapoznać się z ważnymi funkcjonalnościami, z których będą korzystać w codziennej pracy. My na przykład w takim pakiecie, na którym mogą uczyć się osoby myślące o pracy w księgowości, dajemy możliwość wystawiania i archiwizowania faktur – tłumaczy Krzysztof Wojtas z SaldeoSMART.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoje pierwsze kroki księgowości stawiać np. w roli asystenta doświadczonej księgowej w biurze rachunkowym. Jednak i tutaj sprawna obsługa arkuszy kalkulacyjnych i co najmniej pobieżna znajomość jednego z popularnych programów do fakturowania są cennymi  umiejętnościami, na które zwróci uwagę  pracodawca. (MG)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here