Cykliczne spotkania organizowane przez Klub Myśli Ekologicznej, w ramach propagowania idei ekologicznych oraz prezentowania osób wcielających te idee w życie, cieszą się na Śląsku dużą popularnością. Najbliższe „Spotkania z eko-filmem” odbędzie się 21 marca, o godz. 17.30 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach, ul. Św. Jana 24. Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Millennium Docs Against Gravity, zapraszają na projekcję niemieckiego filmu o nadziei w rocznym świecie zat. „Skąd przybywamy” w reżyserii Marca Baudera z 2021 roku. (114 min.)
„Byliśmy tymi, którzy wiedzieli, ale nie rozumieli. Świetnie poinformowani, ale niepotrafiący analizować. Przepełnieni wiedzą, ale bez doświadczenia. Kontynuujemy parcie do przodu, nie potrafiąc się sami zatrzymać.” – to słowa Rogera Willemsena. Co pomyślą o nas przyszłe pokolenia? Czy będą patrzeć na nas z rozpaczą, jak przewiduje Willemsen? Film pokazuje dramatyczny obraz świata, o którym opowiadają intelektualiści i naukowcy, postulując konieczne zmiany na naszej planecie. Poznajemy nieograniczone możliwości naszego mózgu, spuściznę kolonializmu i wachlarz uczuć robota. Inspirujące spojrzenie na nasz świat daje nadzieję. To, kim jesteśmy, nadal zależy od nas, jeśli tylko zrozumiemy, że jesteśmy połączeni ze wszystkim i wszystkimi, zaakceptujemy ideę wspólnotowości i znaczenie słowa „My”.
(https://www.filmweb.pl/film/Sk%C4%85d+przybywamy-2021-869575/descs)
Spotkanie prowadzą: dr Ryszard Kulik – Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda oraz Barbara Wojtaszek -polonistka i anglistka, edukatorka ekologiczna, prezeska zarządu Fundacji Klub Myśli Ekologicznej, wcześnie prezeska zarządu Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru w Warszawie.
UWAGA: Wstęp wolny na podstawie wejściówek pobranych przez stronę kina (http://rialto.katowice.pl/) lub odebranych w kasie Rialta
Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, że żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, że obecnie potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia. W ramach Klubu Myśli Ekologicznej proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka. Spotkania Klubu odbywają się raz w miesiącu o godz. 17.30.