Od wczoraj zdiagnozowano koronawirusa w Polsce u 9 nowych pacjentów, a dziś u kolejnych 16. Zakażonych jest 47 osób. Według danych z wtorku 1055 osób było objętych kwarantanną, a 9366 nadzorem epidemiologicznym. Minister zdrowia Łukasz Szumowski prognozuje, że liczba chorych będzie w kraju rosła lawinowo. Szczyt zachorowań może pojawić się pod koniec przyszłego tygodnia.
Wszystkie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe, w tym uczelnie wyższe, a także instytucje kultury będą zamknięte do 25 marca. To nie jest czas ferii, ani rozrywek, ale czas kwarantanny. Ten błąd został popełniony we Włoszech, w których patogen zabił blisko 830 ofiar. Żaden zakaz administracyjny nie zastąpi rozsądku i odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo.
W niedzielę weszła w Polsce w życie specustawa, która przewiduje rozwiązania, które mają pomóc w przeciwdziałaniu i walce z koronawirusem. Dokument przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia pracy zdalnej lub nadzoru epidemiologicznego w związku z podejrzeniem koronawirusa, wypłatę zasiłków dla rodziców za czas zamknięcia szkół i przedszkoli, czy dokonywanie zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania patogenowi bez stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.
Odwoływane są kolejne konferencje i spotkania. Szefowie zachęcają pracowników do pracy zdalnej. Urlopy są odwoływane lub pracownicy zmuszani są do składania kolejnych wniosków z informacją, do jakich państw się wybierają. Już wiadomo, że epidemia koronawirusa przełoży się nie tylko na straty szczególnie firm żyjących z organizacji eventów, ale też na przyspieszenie zmiany paradygmatu relacji profesjonalnych. Już teraz programy służące elektronicznej komunikacji profesjonalnej tj. Trello, Slack czy Zoom zyskują nie tylko na klientach, ale też na wartości.
Koronawirus w Europie
Portal www. euractiv.pl zamieścił statystykę rozprzestrzeniania się wirusa na świecie. Tylko wczoraj ogłoszono wykrycie koronawirusa we Włoszech u 2313 osób i śmierć kolejnych 196. W Iranie stwierdzono 958 nowych zachorowań, w Hiszpanii 582, we Francji 497, zaś w Niemczech 343. Wśród chorych znalazł się amerykański aktor Tom Hanks i jego żona. Łącznie zdiagnozowano obecność koronawirusa już u ponad 126 tysięcy ludzi na świecie, zmarły 4634 osoby, zaś ponad 68 tysięcy osób wyzdrowiało.
Najbardziej doświadczonym przez koronawirusa krajem w Europie są WŁOCHY. Patogen wykryto tam już u 12462 osób – to najwięcej po Chinach, gdzie choruje prawie 81 tysięcy osób. W zaledwie 33-tysięcznym SAN MARINO, nieunijnej enklawie na obszarze Włoch, wirusa zdiagnozowano u aż 62 osób. Dwie osoby zmarły.
Drugim najbardziej doświadczonym przez koronawirusa krajem w Europie jest HISZPANIA. Choruje tam 2277 osób. 55 osób zmarło, z tego większość we wspólnocie autonomicznej Madrytu. W ciągu doby wirusa wykryto u 582 nowych osób. Rząd zakazał lotów bezpośrednich z Włoch do Hiszpanii.
W NIEMCZECH stwierdzono wirusa u 1966 osób, w tym 343 wczoraj. Trzy osoby zmarły. Kanclerz Angela Merkel ostrzegła wczoraj, że zarazić się może nawet do 70 proc. niemieckich obywateli, czyli 58 milionów osób (na 83,7 milionów Niemców). Polka dr Mariola Fotin-Mleczek z firmy biotechnologicznej CureVac kieruje zespołem badaczy pracujących nad tą szczepionką w niemieckiej Tybindze.
We FRANCJI stwierdzono wirusa już u 2281 osób. Zmarło zaś już 48 osób. Koronawirusa wykryto tam też m.in. u czworga parlamentarzystów i u ministra kultury Francka Riestera. Emmanuel Macron ogłosił wczoraj, że „jesteśmy na samym początku epidemii”.
Nagły wzrost intensywności występowania choroby notuje DANIA. W tym kraju zamieszkanym przez 5,6 miliona ludzi jest już 514 chorych i tylko dziś doszły tam 252 nowe przypadki. Pośród chorych jest jeden mężczyzna z Wysp Owczych, który wrócił z konferencji w Paryżu.
W SZWAJCARII chorują aż 652 osoby, tylko wczoraj zdiagnozowano tam 155 nowych zakażeń. Łącznie 4 osoby już zmarły. W WIELKIEJ BRYTANII koronawirus dotknął już 456 osób, 8 zmarło. Zanotowano też wczoraj 73 nowe przypadki, czyli najwyższy jak dotąd dzienny wzrost. Brytyjska publiczna służba zdrowia NHS zdecydowała o zwiększenia wolumentu dziennych testów z 1500 do 8000.
Koronawirus obecny jest już w każdym kraju Unii Europejskiej. Wczoraj (wtorek) unijni przywódcy zdecydowali o przeznaczeniu 25 mld euro na walkę z koronawirusem i łagodzenie skutków epidemii dla gospodarki UE. 7,5 mld euro ma zostać uruchomione w trybie natychmiastowym.