W wieloletnim dorobku muzycznym Tomasz Bielski, kompozytor obdarzony nieprzeciętnym talentem i wyobraźnią twórczą, aranżer i instrumentalista, wykonał setki koncertów w kraju i zagranicą. Każdy występ był niezapomnianym przeżyciem artystycznym dla miłośników jazzu, swingu i muzyki klasycznej. Takich wrażeń wielokrotnie doświadczali też mieszkańcy Kalisza, dla których tym razem, artysta przygotował wyjątkową niespodziankę.
Podczas koncertu dedykowanego Rodzinie Fibigerów w Filharmonii Kaliskiej Tomasz Bielski wraz z kwartetem jazzowym i orkiestrą symfoniczną, wykona 19 maja, skomponowaną przez siebie 6 częściową suitą In Memory of Irena & Gustaw Fibiger. Jest to hołd złożony przez kompozytora rodzicom jego żony Ewy Fibiger-Bielskiej, z którą pozostaje w szczęśliwym związku od ponad 44 lat.
Kalisz odegrał w życiu rodziny Fibigerów szczególną rolę. Austriacko – niemiecki ród pokochał Polskę i związał się z miastem na pokolenia. Tu zbudował fabrykę fortepianów i produkował wspaniałe instrumenty klawiszowe podziwiane na całym świecie. Po znacjonalizowaniu fabryki, Gustaw Arnold Fibiger III, ostatni właściciel firmy, założył w 1954 r. jedyne w Europie, jedno z trzech na świecie Technikum Budowy Fortepianów, które od 1989 r. nosi imię patrona i działa z powodzeniem do dnia dzisiejszego.
Kształcenie kolejnych generacji mistrzów budowy instrumentów klawiszowych, konstruktorów, techników, stroicieli fortepianów oraz pianin, na potrzeby całego kraju to ponadczasowa spuścizna zasłużonego dla Polski rodu. Popularyzacja twórczego dorobku i uhonorowanie pokoleniowych dokonań było celem ustanowionego przez radę i władze miasta, 2020 roku w Kaliszu – Rokiem Obchodów Rodziny Fibigerów. W te uroczystości, które przeciągnęły się o rok z uwagi na pandemię, czynnie włączyła się również Ewa Fibiger-Bielska i namówiła męża do skomponowania wyjątkowego utwory.
Początkowo suita In Memory of Irena & Gustaw Fibiger składała się z 4 części, ale artysta skomponował jeszcze dwie pozostałe. Każda z nich ma swoją nazwę i odzwierciedla kolejne etapy dziejów rodu aż do współczesności: 1. Spotkanie, 2. Irena, 3. Gustaw, 4. Kaliski Dom – Razem, 5. Wspomnienie, 6. Dzisiaj i My. Suita stworzona dla upamiętnienia wybitnych Kaliszan jest muzycznym opowiadaniem o historii i miłości Ireny i Gustawa Fibigerów. Tomasz Bielski zawarł w nim rozdziały, które mówią o duchowym spotkaniu małżonków i prowadzą przez całe ich życie po kolejnych stronach jazzowej partytury.
Suita wykonana zostanie w pierwszej części koncertu dedykowanego Rodzinie Fibigerów przez TOMASZ BIELSKI QUARTET w składzie: lider zespołu (saksofony, flet), Wojciech Puszek – piano, Andrzej Zielak – kontrabas, Jarosław Gaś – perkusja oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej, pod batutą Roberta Kurdybacha, wszechstronnego artystę i dyrygenta z Wrocławia, który poprowadzi cały koncert.
Po romantycznej, refleksyjnej pierwszej części koncert przeobrazi się w prawdziwy festiwal wybranych z wyjątkowym smakiem i zaaranżowanych przez Tomasz Bielskiego jazzowych standardów w rozmaitych nastrojach. Utwory grane będą w nastepującej kolejności: 1. Invitation – Bronisław Kaper, 2. Crystal Silence – Chick Corea, 3. Softly, As In A Morning Sunrise – Sigmund Romberg, 4. Manha de Carnaval – Luiz Bonfa, 5. Beethoven in Cuba – aranżacja na podstawie II części VII Symfonii Ludviga van Beethovena, 6. The Nearness of you – Hoagy Carmichael, 7. Samba de Orphee – Luiz Bonfa
Biogram Tomasza Bielskiego
Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fletu prof. Elżbiety Dastych-Szwarc. Członek Zespołu Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie.
W pracy artystycznej nie ogranicza się jedynie do wykonywania muzyki klasycznej, jest również aktywnym i cenionym jazzmanem, kompozytorem, aranżerem i saksofonistą.
Jako muzyk sesyjny nagrywał z takimi sławami polskiej muzyki jak: Andrzej Trzaskowski, Andrzej Kurylewicz, Jacek Bednarek, Jerzy Matuszkiewicz, Włodzimierz Nahorny. Długoletnia współpraca z Henrykiem Kuźniakiem i Lechem Brańskim zaowocowała zaproszeniem Tomasza Bielskiego do udziału w nagraniu muzyki do wielu znakomitych polskich filmów i seriali: Seksmisja, obie części Va Banque, W labiryncie, Dwie wigilie (reż. K. Taras), Rośliny trujące (reż. R. Gliński), Stan wewnętrzny (reż. K. Tchórzewski).
Artysta jest również autorem muzyki do filmu dokumentalnego Świat widziany inaczej. Słowiński Park Narodowy (reż. Bogdan Snarski) oraz autorem aranżacji muzycznej spektakli teatralnych m.in.: Król Ból (reż. Karol Stępkowski, Tatr Bajka w Warszawie) czy Piosenki w starym kinie (reż. Andrzej Rozhin, Teatr Capitol w Warszawie). Prowadzony przez Tomasza Bielskiego zespół wykonał muzykę do filmu Wielkie oczy (reż. Jakub Z. Ruciński). Jako muzyk sesyjny brał udział w nagraniu ponad 80 płyt.
Tomasz Bielski jest założycielem i liderem zespołu jazzowego „Tomasz Bielski Quartet”, z którym koncertował w klubach jazzowych w Polsce, Holandii, Niemczech i Skandynawii. Jego aranżacje łączą w sobie klasyczną precyzję orkiestry symfonicznej z lekkością i spontanicznością jazz bandu. W czasie kilkunastoletniej jazzowej działalności artystycznej Tomasz Bielski wraz z zespołem występował w: Filharmonii Narodowej oraz polskich filharmoniach w: Bydgoszczy, Kaliszu, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie i Szczecinie. Publiczność oklaskiwała go również na estradzie Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz na europejskich estradach w: Bergen, Dortmundzie, Gandawie czy Trondheim.
Biogram Roberta Kurdybacha
Robert Kurdybacha jest wszechstronnym artystą i pedagogiem związanym z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jako kompozytor i dyrygent współpracował m.in. z takimi solistami jak Krzysztof Pełech, Łukasz Kuropaczewski, Tomasz Strahl, Jan Stanienda, Kristin Naigus, Ryszard Żołędziewski, Hans de Jong, Johann van der Linden oraz z Orkiestrą Kameralną PR Amadeus, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Ningbo Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra, Kwartetem Wilanów, Atom String Quartet. Zdobywał nagrody na wielu konkursach w kraju i za granicą a także był stypendystą MKiDN oraz ZAiKS.
Jest założycielem i dyrygentem takich formacji jak Sound Factory Orchestra, Tech-No-Orchestra, oraz współorganizatorem szeregu inicjatyw łączących sztukę i technologię, m.in. cykl koncertowy International Sound Factory czy Festiwal „Sine scientia ars nihil est”. Współpracuje również z Game Music Festival i uczestniczy w tworzeniu sfery artystycznej festiwalu oraz współdziała z międzynarodową ekipą Veni Academy.
Od 2018 r. jest członkiem Rady Dolnośląskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Wrocławskiego Parku Technologicznego, a od 2019 r. wykładowcą w zakresie innowacyjnych metod zarządzania na Podyplomowych Studiach Zarządzania Instytucjami Kultury Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.