Transformacji polskiej energetyki nie da się zrobić bez chmury

846

Bez technologii cyfrowych, takich jak chmura, nie da się przeprowadzić transformacji polskiej energetyki. Dzięki niej będzie możliwe m.in. włączenie do sieci dystrybucji tysięcy prosumentów. „Rozwiązania chmurowe są bezpieczne” – zapewniał w trakcie debaty „Czy polska elektroenergetyka jest gotowa na cyfrową metamorfozę?” Tomasz Niebylski, dyrektor sprzedaży w Microsoft.

„Cyfryzacja to kolejna faza rozwoju elektroenergetyki” –powiedział Waldemar Skomudek, wiceprezes zarządu ds. operatora, TAURON Dystrybucja. Według niego, wynika ona z rozwoju nauki, techniki. „Nie wyobrażam sobie, żeby rozwój sektora prosumenckiego można było >>ogarnąć<< z punktu widzenia technicznego, finansowego, za pomocą urządzeń elektronicznych, nie mówiąc już o pracownikach zatrudnionych do prostych funkcji. Musi tu zadziałać obszar cyfryzacji odpowiednio sprofilowanej i skoncentrowanej m.in. na bezpieczeństwie” – mówił prezes Skomudek.

Energetyka jest jednym z systemów infrastruktury krytycznej państwa. Jej zabezpieczenie np. przed atakami hakerów jest niezbędne. Według „Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku” transformacja tego obszaru będzie wymagała zainwestowania nawet 1,6 biliona złotych. „Transformacja cyfrowa to usługa, w której my jako IT powinniśmy oferować wiedzę, w jaki sposób jej dokonywać, a z drugiej strony, wspierać klienta w procesie reorganizacji” – stwierdził Szymon Ferens, wiceprezes zarządu PGE Systemy.

Jednak transformacja cyfrowa nie może polegać wyłącznie na zachłyśnięciu się technologią. „To ślepy zaułek. Trzeba zastanowić się w jaki sposób nasza firma ma funkcjonować za 2, 3, 5 lat kontekście pewnego otoczenia biznesowego, zmieniającego się prawodawstwa, oczekiwań klientów. To budowanie pewnych procesów, modelu biznesowego, strumieni przychodów” – mówił Tomasz Niebylski, dyrektor sprzedaży w Microsoft.

Dopiero potem można przemyśleć, jak ten model zrealizować w oparciu o nowoczesne technologie. „Bez nowych technologii cyfrowych tej transformacji się nie da zrobić. Pozostanie na poziomie wizji, a jak powiedział kiedyś Thomas Edison: Vision without execution is hallucination” – dodał dyrektor Niebylski. („Wizja bez wdrożenia to halucynacja)

Wybór rozwiązań chmurowych wydaje się naturalnym wyborem. „Chmura to przede wszystkim filozofia użycia, możliwość skorzystania z nieograniczonych zasobów, możliwości w zależności od naszych potrzeb” – mówił dyrektor Niebylski. Według niego, chmura daje możliwość skorzystania z nowoczesnych technologii w modelu usługowym. „Korzystam kiedy chcę, ile chcę. A to >>ile<< może się dynamicznie zmieniać. I co najważniejsze – chmura pozwala cały czas pozostać nam na >>topie<< technologicznym, bo rozwiązania chmurowe są cały czas rozwijane” – mówił dyrektor sprzedaży w Microsoft.

Firmy energetyczne mogą wykorzystywać rozwiązania chmurowe np. do zarządzania danymi prosumentów – rozproszonych producentów energii, którzy nadmiar wyprodukowanego prądu mogą oddawać do ogólnodostępnych sieci przesyłowych. Kolejnym obszarem, gdzie te systemy się sprawdzą jest zarządzanie inteligentnymi licznikami zdalnego odczytu. Do 2028 roku, aż 80 proc. polskich gospodarstw domowych ma zostać wyposażonych w tego typu urządzenia.

„Mając chmurę oraz technologie dostępne w modelu subskrypcyjnym i abonamentowym nie musimy się martwić o utrzymanie, skalowalność procesów biznesowych” – stwierdził Jacek Szczepański, wiceprezes Atende S.A. Zgodził się z nim Przemysław Nogaj, business development director, z firmy Autodesk, według którego „transformacja biznesu jest niemożliwa bez chmury, to jest nasza perspektywa, nie tylko inżynierska”.

Dane przechowywane w chmurze muszą w szczególny sposób być chronione. Jednak jak przekonywali uczestnicy debaty „chmura jest bezpiecznym rozwiązaniem”. „Każdego dnia ponad 8,5 tysiąca ekspertów Microsoft wspieranych przez algorytmy sztucznej inteligencji analizuje 24 biliony sygnałów z całego świata, aby jak najlepiej chronić dane, które są w chmurze przed wszelkimi rodzajami ataków hakerskich z każdej strony. To są setki ataków na sekundę. Takie zaawansowane działania gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa” – powiedział Tomasz Niebylski, dyrektor sprzedaży w Microsoft.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here