Transport powietrzny nadal ograniczony

1612

Niestabilna sytuacji na międzynarodowych rynkach lotniczych oraz liczne obostrzenia związane z przemieszczaniem w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, spowodowała, że  firmy lotnicze podjęły wiele decyzji związanych ze zmianami sposobu i systemu ich pracy. Pracownicy firm lotniczych doświadczyli zmian na własnej skórze. Wszystkim przyszło się zmierzyć z niewidzialnym problemem. Zwolnienia, cięcie pensji i ciągle nowe decyzje zmiany. Jak zatem wygląda praca marzeń, gdy warunki nie sprzyjają jej wykonywaniu? Jak wygląda obecnie system lotniczy? Czy będziemy mogli korzystać z transportu powietrznego w te wakacje i na jakich zasadach będzie się to odbywało?

Sytuacja w lotnictwie wygląda o wiele gorzej, niż wszyscy moglibyśmy się spodziewać. Jeszcze przed pandemią w Polsce, nikt nawet nie myślał o tym, iż mogą zajść w naszym życiu tak ogromne zmiany. Kilka linii ogłosiło swoją upadłość. W niektórych liniach były tylko zwolnienia. Pozostałe czyli większość linii jest wciąż̇ uziemiona. Transport powietrzny jest bardzo ograniczony, porównując go z początkiem roku czy nawet z pierwszą połową marca roku 2020.

Lotów wciąż jest bardzo mało. Pasażerskie odbywają się naprawdę w znikomych ilościach. Można tylko prognozować, że będzie ich coraz więcej. Dotychczas większość to loty cargo. Odpowiedzialne są za transport np. sprzętu medycznego. Specyfika co do rodzaju lotów jednak, jest różna. Nie ma też zasady, która mówiłaby o tym, dokąd samoloty lecą. Jest to regulowane wytycznymi różnych państw.

Z informacji publikowanych przez przewoźników wynika, że niektóre firmy lotnicze od czerwca wznowią loty krajowe. Pracownicy linii lotniczych, także to potwierdzają. Loty krajowe będą łatwiejsze do regulacji, gdyż zależne są tylko i wyłącznie od decyzji swojego rządu.

Aby zwykły szary człowiek, mógł skorzystać z transportu powietrznego, musi skontaktować́ się̨ z ambasadą. Następnie spełnić formalności, o których zostanie tam poinformowany. Pasażerowie przed lotem są badani. Personel sprawdza temperaturę pasażerom oraz historie gdzie każdy z osobna przebywał i z kim miał kontakt. Wcześniej każda osoba, która odbyła lot również̇, pasażerowie musieli poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Obecnie jednak, obostrzenia są zmieniane. Przykładowo, o potrzebie odbycia kwarantanny, decyduje stopień zagrożenia w kraju, z którego pasażer przybywa. Zasada obowiązuje obecnie w Unii Europejskiej.

Prognozy dotyczące tegorocznych wakacji, nikomu nie są jeszcze znane. Musimy być cierpliwi planując wszelkie podróże. Zasady podporządkowane będą, sytuacji panującej

w kraju i ustaleniom rządowym. Największy wpływ będzie miała skala zachorowań w danych państwach. Nie wiadomo dokładnie, w ilu procentach przywrócona zostanie siatka lotów. Według obecnych danych, niestety nie każdy skorzysta z transportu samolotowego. Samolot wówczas, nie będzie mógł być́ wypełniony podróżnymi. Zgodnie z obecnymi wymaganiami, co drugie siedzenie samolotu musi pozostać wolne.

Pracownicy wszystkich linii lotniczych muszą dbać́ o swoje zdrowie jak i o zdrowie pasażerów. Załoga posiada maseczki, rękawiczki, żele antybakteryjne i wiele innych produktów. Na pokładzie samolotów, pasażerowie także poddawani są badaniom.

Badana jest temperatura i sprawdzanie ogólnego samopoczucia. Na pokładzie samolotów nie ma jednak, możliwości dokładnej diagnozy pasażerów. Nie zapominajmy, że pandemia to walka z niewidzialnym przeciwnikiem. Pracownicy linii lotniczych zapewniają, że załoga daję z siebie 100 proc., aby dbać o bezpieczeństwo na pokładzie samolotu.

Na rynku pracy w związku z pandemią, zaszły wielkie zmiany. Rekonstrukcje przeszły niemal wszystkie zawody, także branża lotnicza. Pensje w wielu liniach zostały zmniejszone. Grafiki wyglądają̨ zupełnie inaczej, niż było to przed pandemią. Składają się raczej z dyżurów, które pracownicy odbywają w swoich miejscach zamieszkania. Liczba lotów jest naprawdę bardzo mała i nikt na ten moment nie jest w stanie określić, kiedy to się zmieni.

Możemy mieć tylko nadzieję na szybki powrót do normalności. Choć małymi kroczkami branża lotnicza zmierza do szerzenia siatki lotniczej. Każdy kraj jednak kieruje się własnymi zasadami. Liczymy na to iż, sytuacja będzie się poprawiać, aby jak najszybciej móc znów podróżować, bez żadnych ograniczeń.

Pamiętajmy by przy planowaniu tegorocznych wakacji, wspierać lokalne biznesy, poza tymi za naszą granicą. Nawet jeśli samoloty pasażerskie w pełni, wznowią swój ruch, bądźmy uważni i ostrożni!

Autorka: Anna Karcz, studentka dziennikarstwa na UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here