Działalność badawczo-rozwojowa jest motorem postępu w każdej branży, bez względu na jej specyfikę. Przedsiębiorcy dążą do innowacyjności, ale skuteczność ich działań zależy od implementacji nowoczesnych systemów oraz sposobu zarządzania firmą. O wprowadzaniu najlepszych metod i rozwiązań w tym zakresie debatowano podczas marcowej konferencji Technovation Forum w Bydgoszczy, która będzie kontynuowana za rok we Wrocławiu. Z uczestnikami Forum swoją wiedzą i doświadczeniami podzielili się praktycy związani z inżynierią i działalnością badawczo-rozwojową w przemyśle.
Gościem specjalnym bydgoskiej konferencji była Karen Gadd, prezes Oxford Creativity, autorka bestsellera „TRIZ for Engineers”, która w inauguracyjnym wystąpieniu powiedziała m.in. „Oxford TRIZ cieszy się dużym powodzeniem w wielu firmach na całym świecie. Został stworzony w celu dostarczania uporządkowanych innowacji i szybkiego rozwiązywania problemów oraz przezwyciężania mitów, że nie da się tego zrobić bo są zbyt trudne i skomplikowane. W ciągu ostatnich 20 lat stworzyliśmy zestaw wielu prostych i łatwych ścieżek oraz narzędzi do ich rozwiązywania. Jeśli podążasz za wskazówkami TRIZ i nigdy nie zboczysz z tych ścieżek, odniesiesz sukces”, zapewniała Karen Gadd.
Organizatorem Technovation Forum była GRUPA ODITK, która działa na polskim rynku szkoleniowo-doradczym od ponad 35 lat. Zespół 60 ekspertów z różnych obszarów merytorycznych wspiera biznes w szeroko pojętym rozwoju.
– Innowacyjność i kreatywność, bazujące na doświadczeniu, są w moim przekonaniu kluczem do sukcesów biznesowych we współczesnym świecie – przekonywał Piotr Grzechowiak prezes spółki ODITK Szkolenia. – Przekazujemy wiedzę i rozwijamy umiejętności na różne sposoby. Szkolimy bezpośrednio, jak i zdalnie poprzez webinaria, e-learningi oraz symulacje biznesowe. Dbamy o łączenie tych wartości w proponowanych przez nas rozwiązaniach. TRIZ, którym zajmujemy się od kilku lat jest jednym z nich. Niektórzy uczestnicy konferencji już doświadczyli korzyści wynikających ze stosowania tych narzędzi w praktyce.
Praktycy stosujący metody TRIZ potwierdzali skuteczność ich działania w kreowaniu innowacyjności. – W naszej firmie TRIZ wykorzystujemy od ponad 4 lat i prowadzimy projekty według tej metody – dzielił się swoimi doświadczeniami Tomasz Michalik, dyrektor techniczny w białostockiej spółce Standard Motor Products Poland (SMP). – Projektujemy i produkujemy komponenty zarządzania silnikiem stosowane w samochodach oraz maszynach wielu marek, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Są to m.in. cewki zapłonowe, czujniki prędkości, położenia, ciśnienia czy temperatury. Wysyłamy je do naszych klientów zlokalizowanych na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych po Australię. Muszę powiedzieć że dzięki zastosowaniu metodologii TRIZ osiągnęliśmy rewelacyjne wyniki. Roczne oszczędności w firmie z tego tytułu liczone są w setkach tysięcy dolarów. Rozwiązujemy również problemy techniczne, które od dawna były niemożliwe do pokonania.
Praktycy podkreślali, że w tych działaniach stosują najprostsze metody, które nie wymagają jakiegoś skomplikowanego systemu szkoleń wśród pracowników. Wystarczy podstawowe przeszkolenie i określenie celu, zakładanego do osiągnięcia.
– Przy pierwszych projektach eksperci z ODiTK mogą „poprowadzić za rękę” grupę młodych inżynierów, a szybkie efekty zachęcają do pogłębiania tej wiedzy – wyjaśniał Marek Zaleski, dyrektor industrializacji, członek zarządu firmy, Sonion Polska w Szczecinie specjalizującej się w produkcji elektromechanicznych i elektroakustycznych komponentów do aparatów słuchowych. – Każdy z nas wielokrotnie uczestniczył w dyskusjach, których celem było rozwiązanie problemu. Każdy odczuł też pewien niedosyt, który po takich dyskusjach zostaje, ponieważ pojawiają się wątpliwość, czy to co wymyśliliśmy jest na pewno optymalne. Niezależnie czy używamy burzy mózgów, TRIZ’a , czy innych metod, wątpliwości zostają. Dzieje się tak, dzięki tendencji do przeskakiwania do rozwiązań bez dogłębnej analizy. Burza mózgów to poszukiwanie rozwiązań na oślep, TRIZ oferuje minimum analizy, ale również bardziej skupia się na rezultatach.
W swojej prezentacji dyrektor Zaleski mówił o doświadczeniach zespołu projektowego przy pracy nad skonstruowaniem urządzenia pomiarowego do mikrofonów. Zespół przeszedł drogę od burzy mózgów, przez bezpośrednie użycie TRIZ’a a ostateczny rezultat został osiągnięty przy połączeniu TRIZ’a z metodą RLC („Rapid Learning Cycles ”). Polskim inżynierom udało się rozwiązać problem, nad którym Sonion pracował od 20 lat. W tej firmie pracowało kiedyś 1700 osób, ale zagraniczni właściciele przenieśli produkcję do krajów azjatyckich. W Polsce została grupa 45 inżynierów, którzy budują maszyny dla tych fabryk w Wietnamie i na Filipinach, produkujących aparaty słuchowe.
– Nasza produkcja jest niezwykle specjalistyczna i wymaga od zespołu niebywałej kreatywności przy rozwiązywaniu trudnych problemów technicznych. TRIZ na pewno nam w tym pomaga podsumował Marek Zaleski.
Niezwykle ciekawymi doświadczeniami z rozwoju innowacyjności dzielili się też eksperci z innych firm, m.in. : Food Robotics i Esselte Polska, a także przedstawiciele bydgoskiej spółki PESA SA. Uczestnicy Technovation Forum mieli okazję do zwiedzanie zakładu, największego polskiego producenta pojazdów szynowych – pociągów elektrycznych i spalinowych, lokomotyw oraz tramwajów. Sa różne, ale łączy je kilka cech wspólnych: innowacyjność, nowoczesny design, komfort podróżowania i obsługi, a nade wszystko bezpieczeństwo jako priorytet zarówno w projektowaniu, jak i w produkcji taboru.
Patronem medialnym Technovation Forum była Redakcja Liderów Innowacyjności.
Jolanta Czudak