Tunel pod dnem Świny połączy wyspy Uznam i Wolin

567

Potężna maszyna TBM (Tunnel Boring Machine), która ma wydrążyć tunel w Świnoujściu, płynie już z Chin do Polski. Na plac budowy dotrze prawdopodobnie na przełomie września i października. TBM ma ok. 100 m długości i tarczę o średnicy blisko 13,5 m. Waży 2,7 tys. ton. Przed transportem, po wybudowaniu i sprawdzeniu, została rozebrana na blisko 200 części i załadowana na pokład jednostki.

– Tunnel Boring Machine wydrąży tunel pod dnem Świny i na stałe połączy wyspy Uznam i Wolin. Jest już na pokładzie statku Da Chang i płynie do Świnoujścia – poinformował świnoujski magistrat, a także zaangażowana w budowę firma Porr.

Statek, na który załadowano urządzenie, wyruszył z portu Nansha w Chinach. Do Polski przypłynie Północną Drogą Morską wzdłuż północnych wybrzeży Rosji, od Karskich Wrót do Cieśniny Beringa. Po drodze jednostka może zawijać do portów po inne ładunki.

Gdy dotrze do Świnoujścia, ma być przetransportowana na plac budowy i zmontowana w szybie startowym. Drążenie tunelu ma się rozpocząć w marcu 2021 r. (wnp.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here