Tydzień dla zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego

1436

Międzynarodowa konferencja zatytułowana 30 lat Czystszej Produkcji na drodze do GOZ” zainaugurowała w Warszawie serię wydarzeń promujących proekologiczne rozwiązania wśród firm i społeczeństwa, w ramach II edycji Circular Week – Tygodnia dla zrównoważonego rozwoju. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników tygodniowych wydarzeń od 7 do 13 października. Przewidziano szereg inspirujących spotkań, warsztatów oraz wizyt w wybranych fabrykach, a także happening z wykorzystaniem aluminiowych puszek. 

– W ubiegłym roku zorganizowaliśmy cykl wydarzeń, w które zaangażowani byli różni partnerzy, działający na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego w Polsce. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem. W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć naszą inicjatywę na Europę. Równocześnie będziemy propagować idee circular economy we Francji, Wielkiej Brytanii,Czechach ina Słowacji – mówi Agnieszka Sznyk, prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju, współorganizator wydarzenia. – Mamy ogromną nadzieję, że Circular Week wpisze się na stałe w kalendarz aktywności dotyczących zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie.

Na czym polega circular economy?

Gospodarka obiegu zamkniętego jest odpowiedzią na wyzwania zarówno ekologiczne jak i społeczne. Dzięki idei Circular Economy ludzie zaczynają rozsądnie gospodarować zasobami naszej planety i w taki sposób zmieniają funkcjonowanie gospodarki, aby zamykać obiegi, w których odpady stają się cennym surowcem.

W idealnym świecie w ogóle nie powinno być odpadów, ponieważ już na etapie projektowania produktu lub usługi jak najdłuższe życie surowca powinno być priorytetem. W gospodarce cyrkularnej nie trzeba rezygnować z codziennego komfortu życia, ale wymaga to zmiany perspektywy i konsumowania w sposób zrównoważony. To także konkretne korzyści – jak podaje TNO Circular Economy pozwoli zaoszczędzić 7,5 miliarda euro rocznie na surowcach pierwotnych, o 17000 kilo ton zmniejszy się emisjaCO2 i stworzonych zostanie 54000 nowych miejsc pracy.

Partnerzy wydarzenia

W organizację II Circular Week zaangażowało się wiele instytucji, firm i start-upów, które już teraz pomyślnie wdrażają założenia tej koncepcji.

– Gospodarka o obiegu zamkniętym to jeden z najważniejszych strategicznych kierunków rozwoju IKEA. Dlatego postrzegamy Circular Week jako świetną okazję do wymiany doświadczeń, dyskusji i wzajemnego inspirowania się różnych organizacji i instytucji. Równie ważną dla nas wartością jest angażowanie konsumentów w gospodarkę obiegu zamkniętego i pokazywanie, że zrównoważona konsumpcja jest możliwa już teraz – mówi Agata Czachórska, Circular IKEA Poland Project Leader.

Jako producent opakowań aluminiowych, wprowadzamy założenia gospodarki obiegu zamkniętego już na etapie projektowania puszek, uwzględniając wymagania środowiskowe związane z wykorzystaniem surowców, procesem produkcyjnym czy zagospodarowaniem odpadów, także po zakończeniu cyklu życia produktu – mówi Marta Kopcik, Group Communications Manager, CANPACK. – Z zadowoleniem obserwujemy, że wraz ze wzrostem znaczenia trendu zero waste, możliwość recyklingu opakowań staje się ważnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji zakupowych.

Inspirujący program Circular Week w Warszawie

W tegorocznym programie jest wiele interesujących wydarzeń. 8 października odbędzie się wizyta studyjna w fabryce L’Oréal Warsaw Plant połączona z eko-warsztatami o tematyce zrównoważonej gospodarki. Tego samego dnia na Krakowskim Przedmieściu, przy pomniku Mikołaja Kopernika, odbędzie się happening artystyczny z wykorzystaniem aluminiowych puszek, przygotowany przez Fundację Recal.

Następnego dnia 9 października, odbędą się otwarte konsultacje Mapy Drogowej zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych w Polsce (w Centrum Smak Kariery Carrefour w CH Atrium Reduta).W środę zaplanowano także warsztaty dotyczące projektowania architektonicznego w kontekście ekonomii obiegu zamkniętego.

Podczas II Circular Week odbędzie się też szereg spotkań w ambasadach. Przedstawiciele Finlandii, Szwecji, Holandii i Szwajcarii podzielą się swoimi doświadczeniami z circular economy.

Zwieńczeniem II Circular Week będzie Mazovia Circular Congress, który odbędzie się 11 października w Warszawie.

Szczegółowy program poszczególnych atrakcji znajduje się na stronie: http://circularweek.org/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here