Już wkrótce, 22-28 października, po raz pierwszy w Polsce odbędzie się Tydzień Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Warsztaty, szkolenia, wizyty studyjne, konferencje, happeningi to tylko niektóre z działań, w których udział będzie mógł wziąć każdy, by dowiedzieć się czym jest, i jak przekłada się na codzienne życie, gospodarka obiegu zamkniętego.
Od 1 sierpnia br. żyjemy na kredyt, nasz globalny dług wobec Ziemi systematycznie rośnie, a karne odsetki, w postaci nieodwracalnych konsekwencji dla natury, stale się powiększają. Dzień Długu Ekologicznego, bo o nim mowa, z roku na rok wypada coraz wcześniej, wszystko przez to, że coraz bardziej eksploatujemy naszą Planetę. Zużywamy surowce naturalne szybciej, niż mogą się one odnawiać. Jeśli nie ograniczymy naszej konsumpcji to Ziemia nie będzie w stanie nas dalej utrzymywać.
Co zatem możemy zrobić, by zatrzymać ten destrukcyjny trend?
Konieczne jest odejście od gospodarki typu linearnego do gospodarki cyrkularnej, do zamknięcia w obiegu całego procesu produkcyjno-konsumpcyjnego, tak by jak najefektywniej wykorzystywać nasze zasoby i by marnować jak najmniej. Circular economy to nowe i coraz bardziej promowane
w UE podejście do wykorzystania zasobów, aby produkować jak najmniejszą ilość odpadów.
Dr Agnieszka Sznyk, prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju uważa, że „konieczna jest zmiana oblicza współczesnej gospodarki na taką, która jest dostępna dla wszystkich, współdzielona i współodpowiedzialna. Konieczna jest całkowita zmiana myślenia i takie przekształcanie modeli biznesowych, aby praktycznie nie powstawały odpady. Mamy też skąd czerpać inspirację, np. Holandia jest krajem bardzo zaawansowanym jeśli chodzi o wdrażanie rozwiązań cyrkularnych. Barwniki ze sproszkowanych płatków tulipanów, hodowle boczniaków i cykorii ze zużytych kapsułek kawy czy skarpetki z włókien z sieci wyławianych z dna mórz – na pewno wymagają bardziej zaawansowanych technologii, ale już jeansy w leasingu, car-sharing, wymiana produktów, gotowanie z resztek to rozwiązania, które każdy może zastosować”.
Ważne są przede wszystkim działania edukacyjne wśród konsumentów, pokazujące, że każdy z nas, codziennymi działaniami, może przyczyniać się do poprawy kondycji naszej Planety. Dlatego w październiku zostanie zorganizowany Tydzień gospodarki w obiegu zamkniętym. W tym roku po raz pierwszy, ale z pewnością Circular Week na stałe wpisze się do ogólnopolskiego kalendarza wydarzeń.
Wszystkie działania podejmowane podczas Pierwszego Tygodnia Gospodarki Obiegu Zamkniętego mają skłonić do zastanowienia się nad codziennymi nawykami konsumpcyjnymi, a także przyczynić się do świadomego i rozsądnego korzystania z zasobów oraz oparciu konsumpcji o odnawialne zasoby.
Polish Circular Week to cykl działań, które mają na celu edukację i promocję postaw, zachowań i rozwiązań z obszaru gospodarki cyrkularnej. Zostanie zaprezentowanych jak najwięcej obszarów, w których GOZ ma zastosowanie: moda, żywność, budownictwo, tak by uświadomić, że circular economy to nie teoria, a codzienna praktyka każdej osoby. Do współpracy przy organizacji wydarzeń zaprosiliśmy m. in. organizacje pozarządowe.
– Podczas Polish Circular Week, w Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku zrealizowanych zostanie 10 inicjatyw, które zwyciężyły w konkursie grantowym „GOZpodarne wyzwanie”. Spośród zgłoszonych przez organizacje pozarządowe pomysłów wyłoniliśmy te, które w największym stopniu promowały ideę cyrkularności i stawiały na edukację w tym zakresie. Utworzenie krawieckiej kawiarenki naprawczej czy pierwszy poznański free shop, w którym za darmo można zostawić lub wymienić nieużywane ubrania, książki, naczynia, zabawki czy kosmetyki to tylko niektóre z pomysłów, które z pewnością zyskają zainteresowanie konsumentów i będą inspiracją dla kolejnych inicjatyw – zaprasza Aleksandra Surdykowska, PR & Marketing Manager Stena Recycling.
Obok świadomości i zaangażowania konsumentów niezwykle ważne jest zaangażowanie partnerów biznesowych.
Circular Week ma pokazać perspektywy biznesowe gospodarki obiegu zamkniętego, a także umożliwić nawiązanie współpracy pomiędzy różnymi grupami interesariuszy. Zaprezentowane zostaną również rozwiązania legislacyjne, które zachęcą firmy do przestawiania swoich linearnych modeli biznesowych na cyrkularne rozwiązania.
– Gospodarka o obiegu zamkniętym to jedno z najważniejszych wyzwań i kierunków rozwoju IKEA. Równocześnie wszyscy – przedsiębiorstwa, organizacje, państwa i konsumenci – jesteśmy na początku tej ważnej transformacji. Ponieważ to zmiana całego systemu, w którym funkcjonują różne jednostki, potrzebujemy dialogu, wymiany doświadczeń, współdziałania, inspiracji i przede wszystkim pozytywnej wizji. Circular Week to inicjatywa z ambicją pokazania każdemu z nas, że zrównoważona konsumpcja jest możliwa już teraz – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju, IKEA Retail w Polsce.
Circular Week angażuje wiele podmiotów (osoby fizyczne, samorządy, administrację państwową, organizacje pozarządowe, biznes) we wdrażanie i propagowanie gospodarki obiegu zamkniętego – każdy może zostać współorganizatorem Circular Week. Wszystkie inicjatywy umieszczane są na mapie wydarzeń (www.circularweek.org) oraz promowane w ramach Tygodnia Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
KONTAKT: Izabela Fortuniak, Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO
Tel. 694-361-263