Tydzień Robotyki Chirurgicznej w Lublinie. Technologia 3D i wirtualna rzeczywistość

879

Technologie przyszłości zagościły na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Jeden z takich sprzętów niedługo trafi do lubelskiego szpitala. Trwa właśnie Tydzień Robotyki Chirurgicznej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, gdzie można zobaczyć między innymi robota da Vinci. Środa poświęcona była telemedycynie i technologiom 3D.

– Prezentujemy technologie operacji w warunkach 3D heads-up surgery. Jest to najnowsza technologia, która pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej rozdzielczości i głębi obrazu przy dużym powiększeniu – mówi prof. Robert Rejdak, prorektor ds. Umiędzynarodowienia i Cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Mamy również technologię wirtualnej rzeczywistości, która pozwala na poznanie anatomii, fizjologii i patologii oka ludzkiego oraz podstaw chirurgii.

Jeden z takich sprzętów, a dokładniej ten, który umożliwia wykonywanie operacji w technologii 3D niedługo trafi do Kliniki Okulistyki Ogólnej w Lublinie. Zakupi go Uniwersytet Medyczny z własnych środków. Do tej pory w Klinice operacje w 3D wykonywane były na wypożyczonym sprzęcie.

– Cieszymy się z tego bardzo – dodaje prof. Rejdak. – Taki sprzęt pozwoli na zwiększenie precyzji bezpieczeństwa zabiegów chirurgicznych w szerokim zakresie, bo mówię tu o chirurgii zaćmy, rogówki, oraz chirurgii siatkówki ciała szklistego. Jednocześnie pozwoli to nam na poprawę warunków dydaktycznych w naszej placówce.

Tydzień Robotyki Chirurgicznej potrwa do piątku w Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here