Korzystając z zaproszenia Parlamentu Europejskiego grupa polskich dziennikarzy reprezentujących ogólnopolskie media, w tym internetowe, uczestniczyła w dwudniowym seminarium w Brukseli, poświęconym podsumowaniu mijającej kadencji i przygotowaniom do majowych wyborów pod hasłem „Tym razem głosuję”. Podczas spotkań z europarlamentarzystami i ekspertami unijnymi, omówionych zostało wiele niezwykle ważnych zagadnień, dotyczących m.in. : zwalczania fake newsów i dezinformacji w Internecie, wykorzystywania w mediach społecznościowych treści multimedialnych, oferowanych przez Parlament Europejski oraz wyzwań jakie stoją przed UE.
Kampania informacyjna „Tym razem głosuję” ma na celu budowanie świadomości wśród obywateli dotyczące rangi i znaczenia europejskich wyborów. Od społecznego zaangażowania zależeć będzie przyszłość Europy w ciągu kolejnych 5 lat. O tym zdecydują wyłącznie aktywni wyborcy, dlatego jest tak ważne, aby zachęcali do głosowania członków rodziny, sąsiadów, przyjaciół i znajomych.
Eksperci z którymi w Brukseli rozmawiali dziennikarze zapewniali, że kampania jest apolityczna, nie wspiera żadnej partii czy ruchu politycznego, ani kandydatów, ale promuje znaczenie wyborów i rolę Parlamentu Europejskiego jako jedynej instytucji Unii Europejskiej wybieranej bezpośrednio przez obywateli.
Swoimi doświadczeniami z pracy w Parlamencie Europejskim dzielili się eurposłowie m.in. prof. Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący PE, Janusz Zemke, Michał Boni i prof. Zdzisław Krasnodębski. Zgodnie podkreślali, że niezwykle istotne do skutecznej działalności w Parlamencie Europejskim jest przygotowanie merytoryczne, wiedza i bardzo dobra znajomość języków. Poparcia dla zgłaszanych projektów szuka się z reguły w czasie rozmów kuluarowych z przedstawicielami różnych ugrupowaniach politycznych, a nie na sali parlamentarnej. Niech to będzie wskazówką dla startujących do PE kandydatów.
Termin wyborów w Polsce ustalony jest na 26 maja.
(JC)