Udział w konferencji wymaga rejestracji online

365

Woda jest darem natury, od którego zależy nasze życie. Jej zasoby są jednak ograniczone, dlatego racjonalne gospodarowanie nimi staje się najpoważniejszym wyzwaniem współczesnego świata. Obchodzony corocznie 22 marca  Światowy Dzień Wody, ustanowiony 30 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jest okazją do zgłębiania tej ważnej problematyka, a  także poszukiwania  skutecznych metod rozwiązywania problemów dotyczących efektywnego  korzystania z tych zasobów. 

Każdego roku Polska Akademia Nauk organizuje w tym dniu konferencję naukową poświęconą tym zagadnieniom. Ochrona podziemnych zasobów wody będzie  tematem wiodącym w tegorocznych obchodach tego święta, które  łączy się zawsze z prezentacją raportu USESCO. Konferencja „Wody podziemne. Ukryte źródła” odbędzie się w formule hybrydowej 22 marca 2022 r. (wtorek), o godz. 14.00.

Niewidoczne, pod naszymi stopami, wody gruntowe są ukrytym skarbem, który wzbogaca nasze życie. W najbardziej suchych częściach świata może to być jedyna woda, jaką mają ludzie.  Prawie cała płynna woda słodka na świecie to woda podziemna, która stanowi źródło zaopatrzenia w wodę pitną, wspiera systemy sanitarne, rolnictwo, przemysł i ekosystemy. To, co robimy na powierzchni, ma znaczenie pod ziemią. Musimy wprowadzać do gleby tylko nieszkodliwe, ulegające biodegradacji produkty i wykorzystywać wodę w sposób jak najbardziej efektywny.

Wody podziemne przekraczają granice. Musimy współpracować, aby w sposób zrównoważony zarządzać tym cennym zasobem. Nie możemy zarządzać tym, czego nie zmierzymy. Wody podziemne muszą być dokładnie zbadane, przeanalizowane i monitorowane. Wody podziemne będą odgrywać kluczową rolę w adaptacji do zmian klimatu. Musimy chronić i badać wody podziemne, równoważąc potrzeby ludzi i planety.

Debatę podczas konferencji „Wody podziemne. Ukryte źródła” poprowadzą wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński i prof. Tomasz Okruszko, przewodniczący Komitetu Gospodarki Wodnej PAN. W spotkaniu wezmą udział eksperci z dziedzin hydrologii, geologii, klimatologii, którzy będą zastanawiać się, jak najefektywniej powinniśmy chronić podziemne zasoby wodne. 

Uczestnicy konferencji będą mieli okazję posłuchać ciekawych wykładów. O zasobach i wykorzystaniu wód podziemnych w naszym kraju opowie dr Piotr Herbich (Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy). Prof. Ewa Krogulec (Uniwersytet Warszawski) poda i omówi przykłady wpływu zmian klimatycznych na te wody. Natomiast prof. Adam Szymkiewicz (Politechnika Gdańska) przybliży zagadnienie zanieczyszczeń, na jakie narażone są wody podziemne.

W spotkaniu online może wziąć udział każdy zainteresowany, ale obowiązuje rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Agenda i rejestracja są dostępne na oficjalnej stronie konferencji  https://konferencja.pan.pl/dzien-wody/

Źródło informacji: Polska Akademia Nauk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here