UE zawiesiła współpracę badawczą z ośrodkami rosyjskimi

404

To czas różnych rodzajów solidarności, czas niesienia pomocy naszym sąsiadom dotkniętym wojną, ale także czas zajęcia stanowiska. Każde działanie ma dziś swoją wagę. W związku z rosyjską agresją militarną na Ukrainę i w geście solidarności z ukraińskimi partnerami, Unia Europejska zdecydowała o zawieszeniu współpracy badawczej z podmiotami rosyjskimi.

„Rosyjska interwencja to atak na elementarne wartości wolności, demokracji i samostanowienia, na których opierają się ekspresja kulturowa, wolność akademicka i naukowa oraz współpraca badawcza” – podkreśliła w specjalnym komunikacie Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.

W konsekwencji Unia Europejska wstrzymuje przygotowania do umów grantowych dla czterech projektów w ramach programu Horyzont Europa, w których uczestniczy pięć rosyjskich organizacji badawczych. Jednocześnie zablokowane zostają wszelkie płatności na rzecz rosyjskich podmiotów w ramach istniejących kontraktów, a podpisanie nowych umów zostaje zawieszone do odwołania.

„Jesteśmy mocno zaangażowani w zapewnienie dalszego pomyślnego udziału Ukrainy i ukraińskich podmiotów w programach badawczych i szkoleniowych Horyzont Europa i Euratom” – dodała unijna komisarz.

Równolegle delegatka RP do Komitetu Strategicznego PR UE Horyzont Europa, dyrektor KPK NCBR Magdalena Bem-Andrzejewska na posiedzeniu tego komitetu wezwała delegacje pozostałych krajów do solidarności z ukraińskimi badaczami, informując zarazem o krokach podejmowanych przez polski rząd w zakresie wsparcia narodu ukraińskiego w bieżących tragicznych okolicznościach oraz o zawieszeniu współpracy z Federacją Rosyjską w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here