W Międzynarodowym Dniu Kobiet ukraińska pisarka Oksana Zabużko mówiła w Parlamencie Europejskim o trudnej sytuacji swoich współobywateli atakowanych przez Rosję. Ukraińcy walczą o uwolnienie Europy od widma totalitaryzmu, przestrzegała autorka nagradzanych książek.
Przed oficjalnym wystąpieniem Oksany Zabużko w sali plenarnej w Strasburgu przewodnicząca PE Metsola oświadczyła: “W tym dniu nie możemy użyć słowa “święto”. Na Ukrainie widzimy, że kobiety stawiają opór, wstają i chwytają za broń przeciwko agresorowi. To zaszczyt gościć u nas Ukrainkę i pisarkę, której literatura i silny głos świadczą o sile ukraińskich kobiet w obliczu ucisku. Te odważne i odporne kobiety są inspiracją dla nas wszystkich, ponieważ bronią tych samych europejskich wartości, które my wyznajemy”.
Oksana Zabużko, która opuściła Ukrainę dwa tygodnie temu tylko z bagażem podręcznym, podkreśliła, że w swoich pismach przywykła do udzielania głosu kobietom i walki o ich prawa, ale teraz po raz pierwszy musi stanąć w obronie praw kobiet do życia. I dodała: “Nie mogę wyjść z podziwu dla naszych kobiet walczących u boku naszych mężczyzn, zarządzających dystrybucją zaopatrzenia w oblężonych miastach i rodzących w schronach przeciw-bombowych pod nadzorem lekarzy online. Problem w tym, że bomb Putina nie powstrzyma siła naszego ducha”.
Ostrzegając przed intencjami Putina, powiedziała: “Wiele istnień ludzkich można było ocalić, gdyby UE i USA obudziły się osiem lat temu, kiedy Putin najechał na Krym. Nowy Hitler był gotowy do podjęcia działań tam, gdzie skończył poprzedni. Jako pisarka, która wie co nieco o języku, chcę Wam powiedzieć, że to już jest wojna, a nie tylko lokalny konflikt. Zaufajcie Putinowi, gdy mówi o swoich ambicjach. Proszę, nie bójcie się chronić nieba nad tymi, którzy walczą tam o uwolnienie Europy od widma nowego totalitaryzmu”.
W odpowiedzi na wystąpienie, przedstawiciele grup politycznych wyrazili uznanie dla odwagi Ukraińców broniących zarówno swojego kraju, jak i wartości UE, które z nimi dzielimy. Podkreślili również, że – jak to się często zdarza w takich okolicznościach – kobiety i dziewczęta należą do grup najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo. Wyrazili uznanie dla rosyjskich i białoruskich kobiet, które odważnie demonstrują na ulicach przeciwko wojnie.
Oksana Zabużko urodziła się w 1960 r. w Łucku (Ukraina). W 1996 r. jej powieść “Badania terenowe nad ukraińskim seksem”, przetłumaczona na szesnaście języków, uczyniła ją znaną na międzynarodowej scenie literackiej. Opublikowała osiemnaście innych książek, w tym wielokrotnie nagradzaną powieść “Muzeum porzuconych sekretów” (2009). Jest także czołową postacią życia publicznego na Ukrainie, działającą na rzecz demokracji. (PE)