Ukraińcy walczą o uwolnienie Europy od widma totalitaryzmu

294

W Międzynarodowym Dniu Kobiet ukraińska pisarka Oksana Zabużko mówiła w Parlamencie Europejskim o trudnej sytuacji swoich współobywateli atakowanych przez Rosję. Ukraińcy walczą o uwolnienie Europy od widma totalitaryzmu, przestrzegała autorka  nagradzanych książek.

Przed oficjalnym wystąpieniem Oksany Zabużko w sali plenarnej w Strasburgu przewodnicząca PE Metsola oświadczyła: “W tym dniu nie możemy użyć słowa “święto”. Na Ukrainie widzimy, że kobiety stawiają opór, wstają i chwytają za broń przeciwko agresorowi. To zaszczyt gościć u nas Ukrainkę i pisarkę, której literatura i silny głos świadczą o sile ukraińskich kobiet w obliczu ucisku. Te odważne i odporne kobiety są inspiracją dla nas wszystkich, ponieważ bronią tych samych europejskich wartości, które my wyznajemy”.

Oksana Zabużko, która opuściła Ukrainę dwa tygodnie temu tylko z bagażem podręcznym, podkreśliła, że w swoich pismach przywykła do udzielania głosu kobietom i walki o ich prawa, ale teraz po raz pierwszy musi stanąć w obronie praw kobiet do życia. I dodała: “Nie mogę wyjść z podziwu dla naszych kobiet walczących u boku naszych mężczyzn, zarządzających dystrybucją zaopatrzenia w oblężonych miastach i rodzących w schronach przeciw-bombowych pod nadzorem lekarzy online. Problem w tym, że bomb Putina nie powstrzyma siła naszego ducha”.

Ostrzegając przed intencjami Putina, powiedziała: “Wiele istnień ludzkich można było ocalić, gdyby UE i USA obudziły się osiem lat temu, kiedy Putin najechał na Krym. Nowy Hitler był gotowy do podjęcia działań tam, gdzie skończył poprzedni. Jako pisarka, która wie co nieco o języku, chcę Wam powiedzieć, że to już jest wojna, a nie tylko lokalny konflikt. Zaufajcie Putinowi, gdy mówi o swoich ambicjach. Proszę, nie bójcie się chronić nieba nad tymi, którzy walczą tam o uwolnienie Europy od widma nowego totalitaryzmu”.

W odpowiedzi na wystąpienie, przedstawiciele grup politycznych wyrazili uznanie dla odwagi Ukraińców broniących zarówno swojego kraju, jak i wartości UE, które z nimi dzielimy. Podkreślili również, że – jak to się często zdarza w takich okolicznościach – kobiety i dziewczęta należą do grup najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo. Wyrazili uznanie dla rosyjskich i białoruskich kobiet, które odważnie demonstrują na ulicach przeciwko wojnie.

Oksana Zabużko urodziła się w 1960 r. w Łucku (Ukraina). W 1996 r. jej powieść “Badania terenowe nad ukraińskim seksem”, przetłumaczona na szesnaście języków, uczyniła ją znaną na międzynarodowej scenie literackiej. Opublikowała osiemnaście innych książek, w tym wielokrotnie nagradzaną powieść “Muzeum porzuconych sekretów” (2009). Jest także czołową postacią życia publicznego na Ukrainie, działającą na rzecz demokracji. (PE)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here