Umowa na 18 tys. karabinków Grot podpisana

1304

Fabryka Broni „Łucznik” dostarczy dla polskiego wojska 18 tysięcy karabinków MSBS Grot. Podpisana między Inspektoratem Uzbrojenia i Fabryką Broni umowa, opiewa na ponad 177 milionów złotych, a karabiny produkowane będą przez radomską Fabrykę Broni we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną.

Karabinek MSBS GROT to broń opracowana przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom oraz Wojskową Akademią Techniczną. W swojej klasie jest to broń unikatowa w skali światowej. System umożliwia tworzenie różnych konfiguracji broni w układach kolbowych i bezkolbowych.

Modułowa budowa pozwala na tworzenie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o elementy bazowe tj. zespół lufy, zespół komory zamkowej, zespół suwadła oraz szybką modyfikację broni przez końcowego użytkownika w zależności od potrzeb. MSBS GROT charakteryzuje się wysoką ergonomią i pełnym przystosowaniem dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Jest dostosowany do wymagań współczesnego i przyszłego pola walki.

Pierwsze dostawy karabinków GROT na wyposażenie Sił Zbrojnych RP odbyły się w 2017 roku. Dwa lata później przez podpisane aneksy zakres umowy został zwiększony. Dotychczas na wyposażenie Sił Zbrojnych Fabryka Broni „Łucznik” dostarczyła prawie 37 tysięcy sztuk Grotów. Podpisana 8 lipca umowa obowiązywać będzie do 2026 roku.

– Podstawą wyposażenia Wojska Polskiego, które liczebnie rozwija się od pięciu lat,  będą karabinki MSBS Grot. Chodzi o to, aby młodzi żołnierze nabywali nawyki związane z posługiwaniem się bronią w oparciu o tą nowoczesne polskie uzbrojenie, a nie o broń  pochodzącą z czasów komunistycznych, z arsenału sowieckiej Rosji – zaznaczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W ubiegłym roku na uzbrojenie przeznaczonych zostało ponad 13 miliardów złotych, z czego 65 procent trafiło do polskiego przemysłu zbrojeniowego. W maju zawarto z polską spółką umowę na dostawy ponad 440 tys. mundurów oraz 50 tys. kompozytowych hełmów bojowych. Do Wojska Polskiego trafią również kolejne transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak.

Więcej na radioplus.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here