Umowy na regazyfikację LNG w gdańskim FSRU

806

Operator przesyłowy gazu Gaz-System zakłada, że w 2022 roku zawrze pierwsze umowy na regazyfikację LNG w nowym punkcie dostaw do polskiego systemu gazowego – w pływającym terminalu LNG, którego ustawienie planowane jest w Gdańsku. 

Konsultacje z rynkiem przed Open Season

Zgodnie z ostatnim harmonogramem, oddanie do użytkowania pływającego terminala typu FSRU (Floating Storage Regasification Unit) w Zatoce Gdańskiej jest planowane na lata 2027/2028. Wiążące dla projektu decyzje inwestycyjne muszą być poprzedzone procedurą Open Season, czyli potwierdzenia zapotrzebowania rynku na nowe źródło gazu i przekazanie przez uczestników rynku sygnału do realizacji inwestycji.

Na razie Gaz-System rozpoczął konsultacje rynkowe regulaminu procedury Open Season Terminala FSRU. Właściwy początek 1. fazy procedury planowane jest na październik tego roku. Druga faza oraz będące jej wynikiem zawarcie umów na regazyfikację z klientami, w ocenie operatora, powinno nastąpić w 2022 r. Na wrzesień Gaz-System planuje otwarte spotkanie z uczestnikami rynku w celu przedstawienia informacji na temat inwestycji i Open Season.

Potrzeba systemowa 

FSRU jest nie tylko wynikiem poziomu popytu na gaz w nadchodzących latach, ale także efektem analiz bezpieczeństwa przepływów gazu w sieci przesyłowej. Okazało się, że przy takich ilościach gazu, jakie będą krążyć w sieci w perspektywie dekady, dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw niezbędny jest nowy punkt wejścia gazu do systemu, niezależny od istniejących i powstających, o odpowiednio dużej przepustowości.

Gaz-System obecnie szacuje, że pływający terminal mógłby mieć zdolność regazyfikacji na poziomie 6,1 mld m sześc. rocznie. Operator zastrzega, że na obecnym zakładana jest jeszcze możliwość zwiększenia mocy regazyfikacyjnych w zależności od rozwoju rynku oraz wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny w kraju i w regionie. Leszek Kadej

Co zakłada projekt? Co będzie potrzebne do rozbudowy terminala? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

LINK: https://wysokienapiecie.pl/40311-w-2022-r-pierwsze-umowy-na-regazyfikacje-lng-w-gdanskim-fsru/#dalej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here