Według najnowszego raportu, opublikowanego ostatnio przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), straty gospodarcze i społeczne spowodowane podrabianiem produktów uszczuplają znacząco dochody poszczególnych państw. Środki z tej działalności mogą być wykorzystane na finansowanie poważnych przestępstw, takich jak handel narkotykami i pranie brudnych pieniędzy.
Analiza pokazuje, że rządy państw należących do UE tracą do 63,8 miliarda złotych rocznie z powodu dostarczania na rynek podrobionych towarów. Są to straty w bezpośrednich i pośrednich dochodach podatkowych, a także składki na ubezpieczenia społeczne niezapłacone przez nielegalnych producentów.
Straty w wartości sprzedaży, zwłaszcza w branży kosmetycznej i higieny osobistej, wzrosły o ponad 10,8 mld zł od publikacji ostatniej takiej analizy EUIPO w 2019 r .To największy wzrost wśród analizowanych sektorów.
Badania przeprowadzone przez EUIPO i Europol również wykazały związek między podrabianiem a innymi poważnymi przestępstwami. Od 2016 r. organy ścigania w całej UE wdrażają 29 głównych środków zaradczych w zwalczaniu podrabiania i piractwa wobec zorganizowanych grup przestępczych, które brały udział w innych poważnych przestępstwach, w tym w handlu narkotykami i praniu brudnych pieniędzy.
Kateryna Kuchynska, studentka dziennikarstwa na UKSW